Prezident Klaus jmenoval úřadnický kabinet premiéra Fischera.

Prezident Klaus jmenoval úřadnický kabinet premiéra Fischera. | foto: Michal Šula, MF DNES

Nastupuje „vláda skrblíků“. Šetřit bude na penzích, peníze chce dát do dálnic

  • 425
Způsob, jakým si šla nová vláda pro jmenování na Hrad, jako by naznačoval její hlavní krédo: hlavně šetřit! Všude, kde se dá. Z nedalekého Hrzánského paláce, kde dočasně úřadoval premiér Jan Fischer, dorazili ministři pěšky.

Nová úřednická vláda nastupuje v době krize, kdy v rozpočtu chybějí desítky miliard. Splnit cíl a držet výdaje na uzdě však pro ni bude těžké. S tím, jak se budou blížit předčasné volby, budou chtít politici rozdávat. Jenže to nový kabinet odmítá. Nechce přidat nikomu ani korunu. V nejlepším případě výdaje zmrazí (pokud jde o platy), ale většinou bude škrtat. Každé ministerstvo bude muset snížit výdaje o deset procent.

Vyhoví Jan Fischer politickým tlakům, nebo bude trvat na úsporách? "Nebudeme pracovat podle pokynů stranických sekretariátů," ujišťuje.

Žádná idylka to však nebude. Sotva byl včera kabinet jmenován, už řeší několik neshod s ČSSD – kvůli zvyšování důchodů, platů i kvůli šrotovnému. Fischer chystá rozpočet na příští rok s deficitem 150 miliard korun, zatímco socialista Bohuslav Sobotka mluví o 200 miliardách.

Jakých deset významných kroků lze nyní čekat od desáté vlády v historii samostatného Česka?

1. Malý růst důchodů

Úspory dopadnou na penzisty minimálním růstem důchodů. Naposledy dostali přidáno letos v lednu – v průměru 330 korun měsíčně. Nový ministr financí Eduard Janota chce prosadit, aby se penze v příštím roce zvýšily o nejmenší možnou sumu, kterou dovoluje zákon – tedy v průměru asi o 200 korun měsíčně. Nápad se nelíbí socialistům.

2. Zmrazené státní mzdy

Hubený rok čeká státní zaměstnance – úředníky, učitele či policisty. V příštím roce nedostanou vůbec přidáno. Dokonce hrozí propouštění. "Mluví se o zeštíhlování státního aparátu, takže všem řekneme: Snižte počet lidí, pak zbývajícím můžete klidně zvýšit mzdy," říká Janota. V soukromé sféře se to už děje: firmy zmrazily mzdy, šetří na odměnách a leckteré propouštějí.

3. Šrotovné – ano, či ne?

Velký zmatek je kolem trháku ČSSD. Pravicová ODS na něj sice kývla s tím, aby bylo zavedeno (pokud to bude potřeba) po skončení šrotovného v Německu a dalších zemích, Jiří Paroubek však žádá jeho spuštění v říjnu, ve vrcholící kampani, deset dní před volbami. Proti tomu se staví premiér Fischer, ministr financí Janota – a kupodivu i ministr průmyslu Vladimír Tošovský, jehož do vlády nominovala ČSSD. "Když někomu nasypete do pusy peníze, tak on je polkne a za chvíli otevře pusu znova. Nikam to nevede," říká.

4. Spuštění státních maturit

Úřednická vláda zřejmě bude muset vyřešit spor kolem jednotných státních maturit. Ty mají vypuknout už příští rok, ale školy projekt kvůli dvěma úrovním obtížnosti kritizují jako nepřipravený. Ministryně školství Miroslava Kopicová teoreticky může celý projekt ještě odložit. Školám se na státních maturitách nelíbí, že mají mít dvě úrovně. Jedna je příliš lehká a druhá naopak velmi obtížná. Ministerstvo chtělo, aby vyšší úroveň dělali studenti, kteří chtějí jít dále na vysokou školu. Je tedy v rukou nové vlády, zda dá projektu zelenou a příští rok na jaře budou první středoškoláci skládat nové maturity.

5. Privatizace ČSA

Je reálné, že úřednický kabinet si udělá jednu velkou privatizaci – prodej ČSA. Topolánkova vláda už ze zájemců vyřadila ruský Aeroflot, takže Fischerův kabinet bude vybírat jen mezi českým Unimexem a gigantem AirFrance-KLM. Ministr financí Janota připomíná, že v dobrých časech měly aerolinky hodnotu pěti miliard, a nechce v krizi prodávat pod cenou. Velkou privatizaci udělal i Tošovského úřednický kabinet v roce 1998, když prodal banku IPB. Další privatizace, jako prodej ruzyňského letiště nebo rozhodnutí o stamiliardové zakázce na likvidaci starých ekologických škod, Fischerův kabinet nechystá.

6. Úspory ve zdravotnictví

Peníze chybějí nejen v rozpočtu z vybraných daní, ale i na účtech zdravotních pojišťoven z pojistného. Jen letos chybí dvanáct miliard korun. Nová ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce prosadit nápad své předchůdkyně, aby pojišťovny šetřily na prevenci a doplňkových službách. Už se tak škrtají tradiční příspěvky na ochranné sportovní pomůcky, na plavenky, rovnátka, dětské přilby nebo očkování.

7. Zákaz extremistů

V době, kdy Česko trápí narůstající pravicový extremismus, chce nový ministr vnitra Martina Pecina zakázat Dělnickou stranu. Muž zvyklý z vedení antimonopolního úřadu bojovat s molochy hodlá uspět tam, kde jeho předchůdce Ivan Langer selhal. "Podám novou žádost o zákaz Dělnické strany, je potřeba tuto stranu znovu prozkoumat," řekl Pecina. Vnitro doporučilo rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany loni v listopadu, ale Nejvyšší správní soud zákaz odmítl a návrh zpracovaný právníky z vnitra označil za odbytý.

8. Více peněz do dálnic

Jednu věc skrblíci z nové vlády berou na milost – kromě vědy a výzkumu ještě dálnice. Ministr dopravy Gustav Slamečka chce najít chybějící miliardy na dostavbu dálničního pražského okruhu a ostravské dálnice D47.

9. Justiční mafie

Vrchní státní zástupkyně Renata Vesecká, kvůli níž mimo jiné padla Topolánkova vláda, zůstane na svém místě. Postará se o to ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová navržená ODS. Její odvolání premiérovi nenavrhne. Socialistům, již Veseckou kritizovali jako součást "justiční mafie", to najednou nevadí.

10. Vzroste důvěra lidí

Po třech letech nelítostného boje mezi Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem a vzájemného přetahování přeběhlíků dramaticky klesla důvěra veřejnosti v politiku a klíčové instituce, jako je vláda či Sněmovna. Češi, jak ukazuje zkušenost s Tošovského kabinetem z roku 1998, prostě "milují" vlády nesoucí v názvech slova nestraník či odborník. Takže i Fischerova vláda bude zřejmě oblíbená.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video