Severokorejská loď Kang Nam. Nedatovaný snímek.

Severokorejská loď Kang Nam. Nedatovaný snímek. | foto: Reuters

Nastrčené firmy a falešné papíry. KLDR maskuje obchod s jádrem, tvrdí OSN

  • 20
Expertní komise OSN, která kontroluje dodržování rezolucí Rady bezpečnosti, odhalila, že Severní Korea i po uvalení sankcí obchoduje s nukleární technologií. Pomocí nastrčených firem, falešných dokumentů a gangů materiál pašuje především do Barmy, Íránu nebo Sýrie.

Sedmičlenná komise ve zprávě popisuje vážné porušování sankcí, které na zemi uvalila Rada bezpečnosti OSN po jaderných pokusech v roce 2006 a 2009 a udává i příklady, jak Pchjongjang zakázané obchody maskuje.

JAK KLDR OBCHÁZÍ SANKCE

Zbraně vozí po zemi nebo tajnými letadly

Odborníci z Velké Británie, Japonska, USA, Francie, Jižní Koreje, Ruska a Číny v sedmačtyřicetistránkové zprávě hovoří o čtyřech odhalených pokusech vyvézt zbraně a neúspěšném pokusu KLDR dovézt luxusní jachty a špičkové audiovizuální a nahrávací vybavení z Itálie.

Pchjongjang se sankcím rychle přizpůsobuje

JAK KLDR PAŠUJE ZBRANĚ

- V prosinci zadrželi Thajci letadlo s 35 tunami zbraní včetně střel země-vzduch z KLDR. Letadlo patřilo saudskoarabské společnosti, bylo registrované v Gruzii pronajaté společnosti registrované na Novém Zélandu a dále najaté společnosti registrované v Hong Kongu. Všechno to mělo zamaskovat cílovou destinaci, kterou byl nejspíš Írán. (více čtěte zde)
- Severokorejský kontraband s částmi tanků byl objeven také v jihoafrickém Durbanu. Technici z KLDR však přijeli přímo do Konga, kde měly tanky smontovat. (více čtěte zde)
- Japonci v roce 2009 zadrželi tři podezřelé, kteří se přes Malajsii pokoušeli do Barmy propašovat magnetometr vhodný k nukleárnímu programu.

KLDR se prý pokouší dovážet také lehké zbraně a luxusní zboží. Dokument konstatuje, že jsou sankce OSN sice účinné, ale tajnůstkářský režim se jim velmi rychle přizpůsobil. Zakázané společnosti a zatčené prostředníky nahradil novými.

A jak se citlivý materiál k obchodním partnerům dostává? Odborníci na základě zmařených obchodů KLDR odhalili, že kontraband často pluje pod falešným označením a doprovází ho zavádějící doklady o původu a cílové destinaci dodávky.

Stalinistická říše také využívá mnoho prostředníků, nastrčených firem a falešných finančních institucí. Režim citlivý materiál dopravuje jako součást komponentů určených ke smontování v zahraničí.

Hlavní obchodní partneři: Sýrie, Írán a Barma

Kvůli sankcím a přísným kontrolám se KLDR uchýlila ke spolupráci se zahraničními kriminálními gangy, které zemi pomáhají pašovat zakázané zboží. Podle OSN vyváží KLDR především části raket a nukleární technologie.

Hlavními obchodními partnery jsou podle zprávy Sýrie, kde KLDR pomáhala s vývojem jaderného programu a budováním nukleárního reaktoru a podezřelou činnost prý provozovala i v Barmě nebo Iránu. Zpráva uvádí i konkrétní příklady zakázaných aktivit. (viz box)

STATISÍCOVÁ DEMONSTRACE V KLDR

Severokorejský režim uspořádal v centru Pchjongjangu stotisícovou demonstraci proti Jižní Koreji, kterou účastníci obviňovali ze zostřování napětí kvůli potopení jihokorejské fregaty.

Na demonstranci proti Jižní Koreji přišly v Pchjongjangu desetitisíce lidí (30. května 2010)

Demonstrace se konala na Kim Ir-senově náměstí, pojmenovaném po zakladateli stalinistického severokorejského státu, otci nynějšího šéfa země Kim Čong-ila. Hesla na transparentech v místě shromáždění označovala jihokorejského prezidenta I Mjong-baka za "zrádce".

Na demonstranci proti Jižní Koreji přišly v Pchjongjangu desetitisíce lidí (30. května 2010)

Tajemník městského výboru komunistické strany v Pchjongjangu Čche Jong-rim vyzval účastníky demonstrace, aby se připravili na útok Jižní Koreje a jejího spojence USA. Prohlásil, že Korejský poloostrov je na pokraji války. Zdůraznil, že KLDR netorpédovala jihokorejskou korvetu Čchonan, jejíž březnové potopení si vyžádalo životy 46 námořníků.

autor: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video