Loď Francop převážela tisíce zbraní zřejmě z Íránu do Sýrie (4. listopadu 2009)

Loď Francop převážela tisíce zbraní zřejmě z Íránu do Sýrie (4. listopadu 2009) | foto: AP

Nastrčené firmy a cizí vlajky. Íránská flotila je mistrem v obcházení sankcí

  • 33
Světové mocnosti se shodly na nových sankcích proti Íránu. Teherán ale v obcházení těch dosavadních dosáhl mistrovství. Íránské lodě nemění jen názvy a vlajky, ale i své vlastníky. Nastrčené společnosti mají sídla po celém světě.

V lednu 2009 přistála v jihoafrickém Durbanu rezavějící nákladní loď plující pod vlajkou Hong Kongu. Během hodiny její posádka naložila motorový člun Bladerunner 51. Loď pak zamířila do íránského přístavu Bandar Abbás.

Podle dokumentů loď plující pod názvem Diplomat patřila společnosti Starry Shine Ltd. Ještě o půl roku dříve se loď jmenovala Iran Mufateh a patřila íránské státní loďařské společnosti Irisl.

Loď Francop převážela tisíce zbraní zřejmě z Íránu do Sýrie (4. listopadu 2009)Íránské vojenské manévry Velký prorok v Hormuzském průlivu.

Irisl loď přejmenoval a převedl pod krycí firmu, aby mohla obejít sankce OSN a dovážet do Íránu armádní techniku. Člun Bladerunner 51 je možné vyzbrojit torpédy a íránské Revoluční gardy ho používají při svých operacích v Perském zálivu.

Když americká vláda zjistila pravdu, nákladní loď Diplomat už brázdila vlny oceánů pod novým jménem Amplify a měla nového nastrčeného vlastníka.

Nastrčené firmy sídlí po celém světě

Z příběhu lodi Iran Mufateh je jasně patrné, že Írán se umí velice pružně přizpůsobit sankcím, které na něj OSN uvalila kvůli jeho jadernému programu. Irisl nemění jen jména lodí a vlajky, pod kterými plují, ale i jejich vlastníky.

Irisl z původních 123 lodí nyní oficiálně vlastní jen 46. Čtyři lodě se potopily. Zbytek, tedy 73 lodí, vlastní nastrčené společnosti. Tyto firmy sídlí v Německu, Hong Kongu, Kypru, Maltě nebo na Ostrově Man mezi Anglií a Irskem. Nejméně 80 lodí se za poslední dva roky přejmenovalo. Íránské názvy nahradila anglické jména jako Bluebell anebo Angel. Jedna loď dostala jméno Alias.

Jak sankce obchází KLDR

Severní Korea maskuje obchod s jádrem, tvrdí OSN

Listu New York Times se podařilo vystopovat napojení několika těchto krycích společností na vedení Irisl v Teheránu. Pro íránského lodního dopravce založil na Ostrově Man několik krycích firem konzultant Nigel Malpass. "Pro Irisl jsem skutečně pracoval," přiznal listu Malpass a zároveň upozornil, že s Irislem už nespolupracuje.

Hra na kočku a myš

Mužem, kterého machinace Íránského dopravce trápí nejvíc, je Stuart Levey, náměstek amerického ministerstva financí pro terorismus a finanční zpravodajství. Jeho úřad jen stěží stíhá aktualizovat seznam íránských krycích společností.

"Máme co do činění s lidmi, kteří jsou stejně chytří jako my a vždy se mohou přizpůsobit našemu seznamu zakázaných firem," řekl listu New York Times o věčné hře na kočku a myš Levey.

Američané často a rádi upozorňují, že proti Íránu používají takzvané chytré sankce, které nepostihují všechny obyvatele islámské republiky, ale jen vybrané firmy a jednotlivce. Pružnost, s jakou se představitelé Ahmadínežádova režimu sankcím přizpůsobili, značí, že nové postihy budou pro Teherán znamenat jen o něco víc papírování.

Íránská válečná loď Jamaran při cvičné střelbě raketami dlouhého doletu Noor. (9. března 2010)Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na konferenci v Istanbulu (8. června 2010)

Levey ale zároveň už čtyři roky prosazuje i jinou taktiku. Objíždí svět a snaží se přesvědčit šéfy velkých společností, že spolupráce s Íránem škodí jejich byznysu. Na první pohled naivní idea slaví určité úspěchy.

Leveymu se v poslední době podařilo přesvědčit šéfa automobilky Daimler, stavební firmy Caterpillar nebo holandského auditora KPMG, aby se firmy z Íránu stáhly.

Dosavadní sankce OSN proti Íránu

23. prosince 2006 Zákaz dodávat Íránu materiály či technologie použitelné při procesu obohacování uranu, zpracovávání vyhořelého paliva a budování těžkovodních reaktorů, stejně jako součástí systémů balistických střel. Rezoluce se nevztahovala na lehkovodní reaktor, který buduje Írán s pomocí Ruska v Búšehru.
24. března 2007 Zákaz íránského vývozu konvenčních zbraní a zákaz nákupu íránských zbraní dalšími zeměmi.
3. března 2008 Zpřísnění režimu ekonomických a obchodních sankcí z předchozích rezolucí. Zákaz cestování pro pět osob, jež se podílely na obohacování uranu v Íránu. Vůbec poprvé rezoluce obsahovala i zákaz obchodu s Íránem se zbožím určeným nejen k vojenským, ale i k civilním účelům.

Sankce zmrazily zahraniční fondy a finanční aktiva dohromady 35 organizacím a 40 osobám, které jsou spojeny s íránským jaderným či raketovým programem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video