Severoirský vyšetřovatel zkoumá vůz, pod nímž explodovala výbušnina

Severoirský vyšetřovatel zkoumá vůz, pod nímž explodovala výbušnina | foto: AP

Nástražná bomba vážně zranila severoirského policistu

  • 2
Na severoirskou policii opět zaútočili neznámí pachatelé. Výbušnina umístěná pod jedním z aut ve městě Randalstown nedaleko Belfastu vážně zranila policejního důstojníka. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil. Panují obavy, že jsou za ním radikální republikáni, píše Belfast Telegraph na svém webu.

"Byl to pokus o vraždu. Nemůžeme dovolit, aby ti, kteří jsou za útokem, přinesli další teror do naší společnosti," prohlásil policejní důstojník Barry Gilligan. Oblast exploze obsadili experti, kteří zkoumají vozidlo i okolí.

Gilligan poukazoval na třicet let násilí mezi probritskými protestanty a proirskými katolíky, které si v Ulsteru vyžádalo 3 600 životů. Skončilo v roce 1998, kdy znepřátelené strany podepsaly na Velký pátek příměří.

Od té doby útočí radikálové z řad katolických republikánů víceméně zřídka a většinou právě na policisty.

Někteří irští radikálové stále mírový proces odmítají. Jejich názory vyjadřují i graffitti. Na snímku zeď ve východním Belfastu. (6. ledna 2010)

Někteří irští radikálové stále mírový proces odmítají. Jejich názory vyjadřují i graffitti. Na snímku zeď ve východním Belfastu. (6. ledna 2010)

Například v říjnu explodovala bomba uložená pod vozem policisty na předměstí severoirské metropole. Výbuch zranil důstojníkovu partnerku, připomněl Belfast Telegraph. V listopadu pak explodovala nálož pod autem před policejní stanicí.

Loni na jaře se nicméně Irsko obávalo návratu násilí do ulic, protože v krátkém časovém rozmezí zabili členové odštěpeneckých skupin organizace IRA nejprve dva britské vojáky na vojenské základně a pak irského policistu. - více o obou případech se dočtete zde

A v listopadu nezávislá komise pro dohled nad činností násilnických skupin varovala, že hrozba ze strany těchto skupiny je nejvyšší za posledních šest let.

Třicet let teroru v severním irsku

IRA (Irská republikánská armáda) vznikla v roce 1919 přejmenováním a restrukturalizací polovojenských jednotek za účelem vojenského zaštítění jednostranně vyhlášené deklarace nezávislosti Irské republiky.

Severoirský konflikt mezi probritskými protestanty a proirskými katolíky si od roku 1966 do roku 1998 vyžádal na 3 600 životů.

Hlavní příčinou konfliktu je spor o to, zda má být Ulster součástí Spojeného království, či Irska. Někteří, většinou probritští protestanti, chtějí být součástí Británie. Další, zejména katoličtí nacionalisté, chtějí připojení k Irské republice.

Policisté vyšetřují bombový útok v Bangoru na východě severního Irska v roce 1992. Nálož byla umístěna v autě, zranila policistu a několik civilistů.

V červenci 1997 vyhlásila IRA příměří a na Velký pátek o rok později obě strany podepsaly mírovou dohodu. V roce 2007 si pak bývalí nepřátelé rozdělili moc v nové vládě. Zasedli v ní někdejší protestantský extremista Ian Paisley a katolík Martin McGuinness, bývalý aktivista IRA.

IRA na konci devadesátých let složila zbraně, všichni členové se ale s mírovým procesem nesmířili. Vznikla odštěpenecká skupina - Pravá IRA. Ještě před tím se odloučila frakce Pokračování IRA. Pravá IRA požaduje samostatné sjednocené Irsko a stažení všech britských vojáků z Ulsteru

Britské jednotky, které v oblasti dbaly o bezpečnost, se stáhly v roce 2007. V Severním Irsku ovšem stále působí na pět tisíc britských vojáků.                                                 (Zdroj: ČTK, Wikipedia.org a BBC)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video