Nastává konec českých hospod?

  • 377
Začaly prázdniny, doba, kdy lidé více než jindy chodí do restaurací či hospod. Tentokrát na vás možná čeká "šok". Restaurační zařízení se musí od úterý podřídit novým předpisům. Změny by se mohly poznat nejen na jídelníčku, ale i v "zákulisí" restaurací.

Tak například na záchodech musí podle nových hygienických pravidel téct studená i teplá voda, musí zmizet často vlhké látkové ručníky, příště tam mají viset už jen ty papírové...

Svíčková jen k obědu?
Pokud jde o jídlo: kuchaři už nesmějí přechovávat na plotně jídlo déle než tři hodiny. "Bude to znamenat konec hotovek po celý den," říká spolumajitel Pivního baru Radegast v centru Ostravy. "Guláš či svíčkovou budeme nabízet jen v době obědů, odpoledne a večer budou jen minutky."

Restaurace se mohly novému nařízení přizpůsobit i jinak: pořídit si takzvaný šokovač, zařízení, které jídlo náhle zchladí, a může tak být uchováno i pro pozdější ohřátí. Jenže tenhle stroj přijde až na několik set tisíc korun.

"U nás se snažíme, aby se všechna jídla prodala během obědů. Pokud se tak nestane, nemáme zájem je uchovávat a případné zbytky likvidujeme," říká Marek Macháček z pardubické restaurace Bazalka.

Změny v pravidlech vycházejí z norem Evropské unie, ale i z již schváleného zákona, jehož uplatňování v praxi začnou hygienici kontrolovat právě od zítřka, tedy od 1. července.

Václav Dort ze Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu odhaduje, že nové normy zatím splnila jen desetina hospod a restaurací. "Náprava pro ně bude velkou finanční zátěží," říká.

Pro hospody totiž nově platí řada dalších technických pravidel. Tak například pro každý druh potravin musí mít restaurace zvláštní, často příčkou oddělené pracoviště a lednici. Navíc se cesty různých pokrmů nesmějí křížit: cestou do kuchyně či do skladu by maso nemělo potkat zeleninu. Suroviny pak nesmějí do kuchyně stejným vchodem, kterým do restaurace chodí i hosté.

Vyrovnat se s tím musí i ty restaurace, kde dva vchody není možné udělat. "Zásobování musíme naplánovat tak, abychom s ním byli hotovi dřív, než restauraci otevřeme pro lidi," říká Zdeněk Kinnert z ostravského Pivního baru.

Vstup do hygienické Evropy
Vstup do Evropské unie je zkrátka z "hygienického hlediska" náročný krok. S přísnými předpisy se těžko vyrovnávají nejen provozovatelé českých restaurací. Dopadají i na výrobce masa či mléčných výrobků.

Jen ti, kteří v posledních letech investovali do hygienických zařízení, budou moci příští rok - po vstupu země do unie - proniknout na otevřený evropský trh. "Předpokládáme, že splníme všechny podmínky a budeme moci vyvážet maso do unie," říká jednatel karlovarského masokombinátu Prima Luděk Šleis.

Nová pravidla se netýkají jen podnikatelů, kteří chtějí proniknout na evropský trh. Všichni výrobci se totiž musí přizpůsobit novým českým zákonům, které "euronormy kopírují", a jsou tedy podobně náročné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video