Našlo se tělo zabité ´služebnice Iráčanů´

  • 148
Zohavené tělo, které našli v sobotu ve Fallúdži američtí vojáci, patřilo britské humanitární pracovnici Margaret Hasanové. Autentický byl podle všeho i videozáznam s její popravou, který odvysílala katarská televize Al-Džazíra. Řekl to australský premiér John Howard.

Na záběrech z minulého týdne Al-Džazíra ukázala, jak muž s kápí na hlavě zastřelil do hlavy ženu se zavázanýma očima.

Svět je zděšen a nikdo nechápe, jak mohli teroristé v Iráku zavraždit právě Margaret Hasanovou, humanitární pracovnici, která sloužila Iráčanům. Devětapadesátiletá Hasanová žila v Iráku desítky let a sňatkem s Iráčanem získala irácké občanství.

Od roku 1991 stála v čele humanitární organizace Care, která v krizových týdnech po první válce v Zálivu zásobovala zubožené Iráčany vodou a poskytovala jim zdravotní péči.

Ani při druhé invazi, která svrhla režim Saddáma Husajna, Iráčany neopustila. Po celou dobu amerických operací její organizace fungovala.

Hasanová se stavěla nejen proti válce v roce 1991, ale také proti invazi v roce 2003. Varovala před humanitární katastrofou. Dokonce prohlásila, že je smutná z toho, že se akce na odstranění Saddáma Husajna účastní i Británie.

"Naše srdce jsou zlomená. Doufali jsme, jak dlouho to jen šlo, ale nyní se musíme smířit s tím, že Margaret pravděpodobně zemřela, a její utrpění tak alespoň skončilo," uvedli bratři a sestry Margaret Hasanové v textu, který zveřejnilo londýnské ministerstvo zahraničí.

"Patřila k tomu typu lidí, kteří na vás působí tak křehkým dojmem, ale přitom mají železnou vůli. Byla to výjimečná žena," popsala pro BBC Margaret Hasanovou režisérka dokumentu o práci organizace Care Felicity Arbuthnotová.

"Všude, kam přijela, lidé jako by rozkvétali. Děti se seběhly, objímaly jí kolena a křičely: Madam Margaret, Madam Margaret," pokračuje Arbuthnotová.

"Nyní odpočívej, dala jsi toho tak moc a tolik lidí jsi ovlivnila," vzpomíná na Hasanovou jedna z humanitárních pracovnic OSN.

Hasanová byla unesena v Bagdádu 19. října a neznámí útočníci požadovali za její propuštění především stažení britských jednotek z Iráku. Hasanová byla na snímcích velmi unavená a působila zlomeným dojmem. Stanice Al-Džazíra prý dostala také záznam, na kterém se Hasanová zhroutila.

Britský premiér Tony Blair a s ním i další státníci byli únosem Hasanové pobouřeni. Blair slíbil, že jeho vláda udělá pro záchranu maximum. Diplomaté patrně neuspěli.

Američtí vojáci v sobotu našli na ulici ve Fallúdži zohavené tělo asi šedesátileté bělošky se světlými vlasy. Žena měla amputované paže a nohy a proříznuté hrdlo. Zohaven prý byl i její obličej.

Fotografie britsko-irácké humanitární pracovnice Margaret Hassanové, která byla 19. října unesena v Bagdádu. (18. listopadu 2004)

,

Video