Mešita poblíž Damašku, kterou podle povstalců poškodila stíhačka Asadových sil

Mešita poblíž Damašku, kterou podle povstalců poškodila stíhačka Asadových sil (1. ledna 2013). | foto: Reuters

Místo ohňostrojů hřměly v Sýrii bomby a milice údajně sekaly hlavy

  • 75
Sýrie vstoupila do roku 2013 za hřmotu leteckého bombardování povstaleckých bašt vládními silami a střety především v okolí Damašku. Objevila se také zpráva o dalším masakru, při němž členové provládních milicí Šabíha údajně usekli hlavy 23 lidem ve vesnici v provincii Hamá.

Obyvatelé Damašku uvítali nový rok za dunění dělostřelecké palby a náletů nad jižními a východními částmi metropole, o něž svádějí urputné boje vládní a povstalecké síly. V centru města, které je stále ještě pevně pod kontrolou režimu, vojáci na kontrolních stanovištích vyvolali o půlnoci poplach oslavnými salvami.

Desítky mužů a žen v noci pochodovaly v severní čtvrti Damašku, aby popřáli "černý" rok prezidentovi.

"Přejeme ti černý rok Bašáre (Asade) a dobrý rok Sýrii," provolávali demonstranti za nadšeného jásotu přihlížejících. "Bůh, Sýrie, svoboda, to je všechno," volali také pozměněné Asadovo heslo z doby před bezmála dvěma roky: "Bůh, Sýrie, Bašár, to je všechno." Prosili také boha o ochranu pro povstaleckou Syrskou svobodnou armádu a žádali na transparentech "propuštění vězňů". Těch je v režimních žalářích podle organizací na obranu lidských práv vězněno a mučeno několik tisíc.

Zintenzivnění povstaleckých útoků si poprvé od začátku konfliktu vyžádalo uzavření letiště ve městě Aleppo. Je to dočasné opatření, které přijali poté, co "se bojovníci ozbrojené opozice opakovaně pokoušeli zasáhnout civilní stroje, což by mohlo vést k lidské katastrofě," řekl agentuře AFP nejmenovaný zdroj z vedení letiště. Provoz podle něj obnoví poté, co se vládním vojákům podaří znovu získat kontrolu nad oblastmi kolem letiště.

To je pro rebely strategicky důležité, protože ho využívají vládní síly k přepravě posil do Aleppa.

Masakr ve vesnici blízko Hamá

Opoziční aktivisté informovali o údajném masakru ve vesnici Maan v provincii Hamá. Milicionáři tam prý pozabíjeli 23 lidí, včetně sedmi dětí. Těla obětí, které patřily k několika málo sunnitským rodinám v obci, byla prý pak spálena, takže některá ani nemohli identifikovat.

Za pondělí a dnešek bylo v Sýrii podle opozičních zdrojů zabito dalších 201 lidí.

Za pokračujících násilností, které si za 22 měsíců vyžádaly přes 45 tisíc mrtvých, se plán zvláštního zprostředkovatele OSN Lachdara Brahímího na řešení krize v Sýrii mění v bezcenný cár papíru, konstatovala agentura DPA.

Brahímí vyvolal svou výzvou k politickému řešení v Sýrii kritiku opozice. Odpůrci režimu prezidenta Bašára Asada odmítli Brahímího návrh, protože kromě příměří zahrnuje i vytvoření přechodné vlády s účastí funkcionářů Asadova režimu.

Podle hlavní opoziční koalice jsou "iniciativy a dialog z Asadova pohledu projevem slabosti a důkazem jeho legitimity". Proto prý po mírových iniciativách vždy následovaly nové masakry. Skupina Revolucionářů podle agentury DPA Brahímího obvinila, že není neutrální, nechová se jako vyslanec OSN, nýbrž "jako posel Asadových vzkazů lidu".

Asadův režim zároveň v posledních dnech vysílal rozporuplné signály. Na jedné straně vedení v Damašku oznámilo svou připravenost "přistoupit na každý regionální nebo mezinárodní návrh". Premiér Vaíl Halkí naproti tomu v pondělí v projevu v parlamentu prohlásil, že je blízko "historický okamžik, kdy bude oznámeno vítězství nad nepřáteli".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video