Protestující zapalálili auto na východě Belfastu (8. prosince 2012)

Protestující zapalálili auto na východě Belfastu (8. prosince 2012) | foto: Reuters

Radnice v Belfastu sundala vlajku britské unie a zažehla další násilí

  • 10
V Severním Irsku to opět vře. A to kvůli pondělnímu rozhodnutí radnice v Belfastu sundat vlajku britské unie, respektive vyvěšovat ji pouze sedmnáct dní v roce. Probritští loajalisté už týden protestují a při násilných střetech s policií bylo zraněno 27 mužů zákona. Policie zatkla dvanáct lidí, včetně třináctiletého chlapce.

Vlajka Velké Británie, která spojuje anglický kříž svatého Jiří, skotský kříž svatého Ondřeje a irský kříž svatého Patrika, vlála denně nad radnicí Belfastu od roku 1906. V pondělí se ale radní usnesli, že symbol Spojeného království budou vyvěšovat jen na 17 dní v roce, třeba na královniny narozeniny.

To okamžitě vyvolalo protesty probritských loajalistů, kteří vyrazili do ulic hned v pondělí. Ve středu pak i vypálili budovu, kde sídlí liberální Alianční strana. Ta během sporu mezi irskými nacionalisty, kteří chtěli sundat vlajku navždy, a unionisty, kteří ji odmítají dát pryč, přišla se sedmnáctidenním kompromisem, podotkla televize BBC.

Násilné střety mezi zhruba stovkami loajalistů a policií si od pondělí už vyžádaly 27 zraněných policistů, jen v pátek jich bylo čtrnáct. Policie mezitím zatkla dvanáct lidí, včetně teprve třináctiletého chlapce.

Rozzuřený dav v pátek na policisty házel kameny, cihly i zapalné lahve. Zapálil také několik automobilů. Násilné protesty zasáhly hlavně severoirskou metropoli, mírnější demonstrace se sporadickými střety mezi policií a protestujícími hlásí ale i další místa Ulsteru, jak je často Severní Irsko nazýváno.

Do vyhrocené situace přiletěla v pátek Clintonová

Do vyhrocené situace v pátek přiletěla i americká ministryně Hillary Clintonová v rámci jedné ze svých posledních zahraničních cest coby šéfky diplomacie. Násilí odsoudila a vyjádřila sympatie poslankyni z Alianční strany Naomi Longové, které někdo vyhrožoval smrtí.

Mír v Ulsteru

Severní Irsko má za sebou pohnutou historii sektářského násilí. Tři desetiletí trvající konflikt mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které si vyžádalo přes 3 600 obětí, ukončila až mírová dohoda z roku 1998.

I když je dohoda dodržována a provincie zažívá dlouhé období relativního klidu, čas od času dochází k incidentům. Obvykle se něco semele například během tradičních pochodů probritských protestantů na oslavu vítězství nad katolíky v roce 1690, což irské katolíky samozřejmě vždy popudí.

"Práce na míru není hotova. Odsuzuji útoky z tohoto týdne. V demokratické společnosti budou vždy neshody, ale násilí nesmí být nikdy akceptovatelnou odpovědí. Jedině mírumilovná a demokratická cesta vede vpřed," uvedla Clintonová, která se před časem rozhodla, že v příštím volebním období prezidenta Baracka Obamy už nebude ministryní zahraničí.

Na společné tiskové konferenci s protestantským prvním ministrem Peterem Robinsonem a jeho katolickým náměstkem Martinem McGuinnessem Clintonová zdůraznila, že mír v Ulsteru stále potřebuje ostražitost, kompromis a vůli ke kompromisu, protože extremisté se jej stále snaží zhatit.

Manžel ministryně, Bill Clinton, jako americký prezident výrazně přispěl k dosažení mírové dohody, která v roce 1998 uzavřela několik desetiletí krvavého sektářského násilí a která patří ke Clintonovým největším úspěchům.

Jen den před návštěvou Hillary Clintonové policisté zneškodnili dvě nálože. Ve čtvrtek policie našla v Londonderry asi 100 kilometrů od Belfastu nastraženou nálož v automobilu a zatkla čtyři irské nacionalisty. Ve městě Clough na jihu provincie pak objevila ve čtvrtek večer balíček s výbušninou v poštovní schránce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video