Násilí v Göteborgu vedl britský knihovník

  • 34
Švédská policie se domnívá, že lapila vůdce násilníků, kteří rozpoutali při evropském summitu v Göteborgu v ulicíh malou válku. Oním podezřelým je britský knihovník Paul Robinson. Podle úterního londýnského listu The Times je dvaatřicetiletý Robinson stále vyslýchán. Konkrétní obvinění vůči němu policie zatím nevznesla.

Švédští a britští policisté však na vyšetřování spolupracují, a tak zjistili, že Robinson se podílel na násilné demonstraci v prosinci 1999 v Londýně, kde byl zachycen policejním videem, jak hází kameny. Tehdy ovšem soud rozhodl, že Robinson nebyl vinen a zprostil ho v plném rozsahu žaloby.

Robinson jakýkoli podíl na násilí ve Švédsku popírá. V Göteborgu je zatím ve vazbě 54 lidí.

Policie proti demonstrantům dokonce musela použít střelné zbraně, přičemž zranila tři lidi.

Na summitu EU v Göteborgu postřelila policie tři demonstranty. Město bylo vzhůru nohama.

Summit EU na moři
Organizátoři, kteří plánují summit sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska příští měsíc v Itálii, zvažují několik možností, jak zabránit Göteborgskému scénáři. Jednou z nich je hermetické uzavření místa konání, druhou variantou je uspořádat konferenci na moři.

Belgičani: S demonstranty se jako Švédové mazat nebudeme
Na příštím řádném summitu EU v prosinci v bruselském Laekenu nepřichází v úvahu opakování násilných scén, jakých byl o víkendu svědkem švédský Göteborg, tvrdí belgičtí představitelé. "Naše vláda je odhodlána zamezit jakýmkoli excesům," prohlásil sebevědomě premiér Guy Verhofstadt.

Premiér  připomněl, že v Bruselu je ročně povolováno a střeženo na 2500 demonstrací. Pořádkové jednotky prý navíc dokázaly úspěšně udržet na uzdě bandy nebezpečných chuligánů, kteří se sjeli loni na mistrovství Evropy ve fotbale.

Podle bruselského policejního komisaře Pascala Heymanse se nebudou Belgičani s demonstranty mazat jako Švédové, kteří se nechali nakonec zaskočit a reagovali nepřiměřeně. Sebemenší vybočení bude trestáno slzným plynem, vodními děly a plastikovými střelami. Navíc obnoví Belgie zřejmě na pár dní kontroly na hranicích a bude rovnou vyhošťovat osoby, které se dostaly na seznamy násilníků při nepokojích v Nice a Göteborgu.

Rozbijou demonstranti Brusel?
Belgie se snaží vyvolat dojem klidu a nadhledu, protože od roku 2004 se mají všechny summity konat v belgickém hlavním městě, což Bruselany poté, co v televizi zhlédli scény ničení a násilí - napřed z Nice a nyní z Göteborgu, zrovna netěší.

"Policejní odpověď nemusí být dostatečná," napsal belgický list Le Soir. "Čím více se Evropa prohlubuje, rozšiřuje, tím více se vzdaluje lidem. Reakce v podobě vytažení padacího mostu nepomohou - patří do jiné epochy. Dlouhý evropský pochod se musí vydat po občanských pěšinách."

Hermetičti odříznutí účastníci summitů nejsou řešením
Premiér Guy Verhofstadt je pro to postavit 'summitárnu' hned vedle sídla Rady ministrů EU. Ze sousedního dopravního inspektorátu by se prý udělal hotel a všechno by to propojil tunely. Státníci by pak nemuseli vůbec ven, takže by odpadly obrovské starosti s jejich přesuny ucpanými ulicemi a s bezpečností desítek hotelů rozesetých po celém městě.

Politologové a belgický tisk ale prohlašují, že řešením není, jak vystavit pevnost pro summity a jak politiky odříznout od světa, ale naopak jak přiblížit unii lidem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video