Násilí asi připraví některé Iráčany o volby

  • 19
Iráckou demokracii by měly posílit volby, které se mají podle scénáře USA a OSN konat v lednu. Jenže násilí v některých městech je tak vysoké, že úřady nyní zvažují, že by v nich volby vůbec neproběhly. To by ale snížilo hodnotu hlasování, napsal list The Los Angeles Times.

"Měli bychom uspořádat volby dřív, než nám to město jako Fallúdža překazí," nechal se slyšet generál Thomas Metz, druhý nejvýše postavený důstojník americké armády v Iráku.

Metz dodal, že "rakovina" protiamerických akcí nesmí způsobit, že by se národní volby vůbec nekonaly.

Nejmenovaný zdroj z armády USA listu The Los Angeles Times potvrdil, že se skutečně uvažuje i o takové variantě, že by se volby neuskutečnily v kritických městech, jakými je právě třeba Fallúdža.

Deník ale připomněl, že takový krok by sice mohl na jedné straně napomoct hladčímu průběhu hlasování, na té druhé by ovšem snížil jeho věrohodnost.

Některé státy by totiž mohly namítnout, že vláda nevzešla z regulérního hlasování lidu a mohly by s ní odmítnout jednat.

Podle Metze jsou ale pro irácké volby důležitá jen tři města: Bagdád, Mosul a Basra. Pokud se nepodaří uspořádat hlasování tam, nemá to smysl ani ve zbytku země, prohlásil.

Ačkoli do ledna 2005 ještě zbývá relativně hodně času, není příliš pravděpodobné, že by se do té doby podařilo v centrálním Iráku prosadit klid.

Největším otazníkem proto zůstává, kdo a jak zajistí bezpečnost pro všech zhruba 9000 volebních míst a tisícovky volebních komisařů.

"Nemáme žádný plán. Zatím to vypadá tak, že lidé z jednoho až dvou měst nebudou volit," prozradil The Los Angeles Times nejmenovaný důstojník. Ve Fallúdži a okolí přitom žije přes čtvrt milionu lidí.

Irák je suverénním státem od 28. června letošního roku. Z lednových voleb by měla vzejít dočasná vláda, která připraví novou ústavu a zorganizuje regulérní volby, které dají Iráku také nový parlament.


Témata: Irák, Irák - archiv

Video