Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Naši politici jsou nebývale špatní, stejně jako v USA před posledními volbami

  14:05aktualizováno  14:05
Bylo by pěkné začít jako Martin Luther King: "Měl jsem sen…" Vizi pro českou společnost ale není třeba vymyslet nebo vysnít. Vize pro Česko už tu je, jen o ní česká společnost ještě neví. Zdála se Kingově spoluobčanovi, který ji nyní jako prezident USA začíná uskutečňovat. Píše ve "své" České vizi Pavel Jungwirth, fyzikální chemik z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Praha.

Pavel Jungwirth: V případě, že Čechobama společnost nepřesvědčí, budeme jen jako dosud nadávat u piva. | foto: www.molecular.cz

Ne vše lze automaticky okopírovat, ale většinu základních myšlenek lze s menšími úpravami použít i u nás. Dokonce i politická situace je podobná jako ve Spojených státech před posledními volbami. Současní političtí představitelé jsou i na zdejší poměry nebývale špatní. Zároveň dospívá nová generace, která je svobodná, viděla svět a brzy bude připravena převzít správu věcí veřejných. S jakou vizí by tedy měla přijít nastupující generace, s trochou nadsázky reprezentovaná jakýmsi českým Obamou (pracovně Čechobamou)?

1) Čechobama si je dobře vědom toho, že Česko má vážné problémy. Vážnější a dlouhodobější problémy než narcistního prezidenta, přetestosterovaného (bývalého) premiéra či chrapáckého šéfa opozice. Tři nejdůležitější problémy, které se nyní teprve začínají projevovat, ale v příštích desetiletích se projeví naplno, jsou úplně jiné - klimatické změny, ekonomika založená na montování a stárnoucí populace.

2) Čechobama ví nejen to, že současná krize je zároveň šancí pro změnu, ale také to, že změna nenastane sama od sebe. K tomu je třeba osvěta, podpora spoluobčanů a také peníze.

3) Až emotivními projevy získá pro svůj plán prvotní podporu, přijde Čechobama jako racionálně uvažující člověk s důrazem na vzdělání, vědu a technologie. Není zaručené, že vzdělaná společnost s kvalitním základním a aplikovaným výzkumem plně vyřeší výše zmíněné problémy, je ale celkem zaručené, že nikdo jiný to neudělá.

4) Čechobama myslí dále než v horizontu jednoho volebního období, a začne proto se vzděláním na všech úrovních. Od základních škol, které budou pro děti zábavné i poučné a které dokážou kvalitně integrovat i postižené a sociálně slabší. Přes střední školy, které nebudou jen jakousi přípravkou na vysokou, ale budou pomocí široké nabídky rozvíjet talent a zároveň zaručí dobrý standard. Až nakonec po vysoké školy, z nichž většina poskytne solidní praktické vzdělání, přičemž zároveň několik málo elitních univerzit bude na světové akademické úrovni. K tomu Čechobama nastartuje dlouhodobý program vzdělávání učitelů a kvalitní učitele také slušně zaplatí.

5) Čechobama velkoryse podpoří vědu a výzkum tak, aby se Česko během deseti let dostalo v této oblasti na evropskou špičku. Důležité není jenom kolik, ale také jak. Je třeba kombinovat podporu necíleného základního bádání s cíleným výzkumem s přímou návazností na aplikace. A hlavně je důležitá zpětná vazba, nejlépe formou přísné a spravedlivé grantové soutěže, aby byl podporován kvalitní výzkum. Do vědy budou přicházet nadaní a nadšení mladí lidé, absolventi skvělých zdejších i zahraničních univerzit.

6) S kvalitní vědou a vzděláním v zádech se Čechobama bude moci pustit do řešení konkrétních praktických problémů. Zásadní je přeorientovat ekonomiku z montování součástek na vývoj nových technologií. Formou nepřímých pobídek Čechobama podpoří vznik technologických center, která budou úzce napojena na univerzitní a akademický výzkum a budou mít mezinárodní charakter. Tato špičková technologická centra budou například hledat inovativní a z hlediska změny globálního klimatu příznivá řešení pro energetiku a další oblasti.

7) Čechobama ví, že "nejen prací živ je člověk", a bude investovat do rozvoje kultury v nejširším slova smyslu tak, aby Česko bylo dobré místo k žití pro všechny. Včetně lidí přicházejících z jiných zemí, kteří budou více a více třeba k zmírnění místního nepříznivého demografického vývoje.

8) Čechobama není naivní a ví, že uskutečnění jeho vize nebude levné. Čechobama proto férově vyloží před občany karty na stůl a zeptá se jich: "Chcete si jako dosud půjčovat peníze a přírodní zdroje na úkor dalších generací k provozování dlouhodobě neudržitelného hospodaření, nebo chcete změnu, které by mohla umožnit obrat k udržitelnému způsobu života a v posledu i splácení starých dluhů?"

9) V případě, že Čechobama přesvědčí společnost o životnosti své vize, pustíme se s ním s chutí do díla. Po práci pak společně zajdeme na pivo.

10) V případě, že Čechobama společnost nepřesvědčí, budeme jen jako dosud nadávat u piva.

ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Madeleine Albrightové a Jacquesa Rupnika v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o. s., pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.

Autor:


Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve
ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V bublině žije i Václav Klaus. To jsou témata...  celý článek

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)
ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o povodních, píše komentátor MF DNES...  celý článek

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.
Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora "papírové" Kavárny v MF DNES. Chtěl...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.