Stovky běženců z tábora v řeckém Idomeni se dostaly do Makedonie. Uzavřenou...

Stovky běženců z tábora v řeckém Idomeni se dostaly do Makedonie. Uzavřenou hranici překročily přes řeku. (14. března 2016) | foto: Reuters

Naši lidé v Makedonii nikoho nenapadali, odmítá kritiku česká policie

  • 275
Čeští policisté během pondělního zásahu proti běžencům na makedonsko-řecké hranici postupovali podle českého policejního prezidia standardně. Podíleli se prý jen na „záchytu“ u řeky Vardar. Policie tak reaguje na kritiku rakouské aktivistky, podle níž čeští policisté do dobrovolníků a novinářů strkali a slovně je napadali.

Sedmadvacítka českých policistů na makedonsko-řecké hranici působí od začátku února a v pondělí se účastnila zásahu proti stovkám lidí, kteří se snažili nelegálně dostat přes řeku do Makedonie. Rakouská aktivistka Fanny Müllerová-Uriová si následně rakouským médiím stěžovala na chování českých policistů během zásahu a po něm (více čtěte zde).

„Proti nepravdivému vyjádření jedné ze zadržených aktivistek, které se snaží poškodit profesionální práci policistů v Makedonii, se ohrazujeme. Přímo na místě makedonský velitel poděkoval všem českým policistům jak za předání informací o plánovaném nelegálním přesunu imigrantů, tak za poskytnutou pomoc,“ reagovalo na kritiku policejní prezidium.

Uprchlická krize

Na nelegální přechod podle něho byla makedonská policie i armáda připravena i díky českým policistům, kteří o něm prý získali informace operativní cestou. „Zapojení českých policistů přímo na místě spočívalo v záchytu nelegálních migrantů u řeky Vardar, nikoliv v dalších procesních úkonech prováděných makedonskou stranou,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí policejního prezidia David Schön.

Českých policistů v Makedonii se zastal i prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí na Twitteru ve středu uvedl, že mají prezidentovu jednoznačnou podporu.

16.března 2016 v 13:01, příspěvek archivován: 16.března 2016 v 14:06

Čeští policisté, kteří pomáhají v Makedonské republice, mají jednoznačnou podporu pana prezidenta.

Dobrovolník: Chování řecké policie je více než korektní

Snahu přebrodit nelegálně řeku oddělující Řecko a Makedonii kritizují i někteří čeští dobrovolníci. „Těm lidem to vůbec nepomohlo, spíš uškodilo,“ řekl pro iDNES.cz Jan Zeman, který v těchto dnech pomáhá v táboře Idomeni.

„Nikdo neví, kdo to organizoval. Probíhaly tady nějaké letáky, které večer předtím někdo rozdával. Ale kdo to připravil, to bohužel nevíme. Nechtěli jsme se toho účastnit,“ dodává.

S českými policisty se prý dobrovolníci v Idomeni nesetkávají, neboť tábor je na řecké straně, zatímco čeští policisté působí v Makedonii. „Co se týče chování řecké policie, tak to musím říct, že je více než korektní. Jak chování policie k nám, tak k lidem na útěku,“ říká Zeman (rozhovor s dobrovolníkem o situaci v táboře čtěte zde).

Vracení migrantů do Turecka musí rychle fungovat, říká Sobotka

Česká vláda chce, aby urychleně začalo fungovat navracení migrantů z Řecka do Turecka. Je to součást mandátu, s nímž pojede premiér Bohuslav Sobotka na summit Evropské unie, uvedla ČTK. Předseda vlády o tom ve středu informoval na Twitteru. Summit se bude konat ve čtvrtek a v pátek a má se vrátit k návrhům, které Turecko předložilo na začátku minulého týdne.

16.března 2016 v 09:43, příspěvek archivován: 16.března 2016 v 12:49

Vláda schválila můj mandát na Evropskou radu. Chceme, aby urychleně začalo fungovat navracení migrantů z Řecka do Turecka. #EUCO

Turci by podle návrhu převzali plošně zpět všechny migranty, kteří se od určitého data dostanou na řecké ostrovy. „Česká vláda je přesvědčena, že se jedná o krok správným směrem, především proto, že jeho provádění naruší obchodní model pašeráků a sníží motivaci lidí podnikat nebezpečnou cestu přes moře,“ stojí v tiskové zprávě vlády.

Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza novinářům řekl, že je velká šance, že návrh projde, protože na rozdíl od minulého summitu pojedou všichni státníci tentokrát do Bruselu s mandátem takovou dohodu uzavřít. Systém by pak v případě dohody mohl začít fungovat během týdne. „Dohoda se bude týkat pouze nově příchozích,“ uvedl podle ČTK Prouza.

Turecko za realizaci plánu žádá tři miliardy eur (přes 80 miliard korun) navíc nad rámec stejné sumy domluvené už loni v listopadu, rychlejší bezvízový styk a zintenzivnit diskusi o možném vstupu země do EU. Země osmadvacítky před týdnem na mimořádném summitu s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem s dohodou rámcově souhlasily


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video