Stránka z Lincolnova sešitu z matematiky, která se nalezla v archivech na Harvardu. | foto: AP

Našel se Lincolnův domácí úkol z matematiky. Studoval déle, než se tvrdí

  • 77
Šestnáctý americký prezident vyrůstal v chudobě, jeho matka byla negramotná, ale on našel zálibu ve čtení knih. O svém vzdělání však Abraham Lincoln nikdy raději nemluvil. Nález stránek z jeho pracovního sešitu z matematiky však naznačuje, že studoval déle, než se předpokládalo.

Dvě stránky s domácím úkolem Abrahama Lincolna se našly v archivu Harvardské univerzity. Profesoři matematiky na Illinoiské státní univerzitě Nerida Ellerton a Ken Clements uvedli, že sešit se tak stal nejstarším známým dokumentem s Lincolnovým písmem.

Stránky jsou datovány roky 1824 a 1826, to Lincolnovi bylo patnáct let. Profesoři se domnívají, že zřejmě studoval přerušovaně. Podle nich mohl klidně začít už v deseti letech, informoval server independent.co.uk

"Většina lidí tvrdí, že chodil do školy něco mezi třemi a devíti měsíci. My se domníváme, že to mohly být až dva roky," říká Clements a dodává, že navzdory tomu se v jeho práci našlo jen minimum chyb.

Sám se naučil číst a psát

Lincoln sám však své vzdělání zlehčoval. Pocházel z chudých poměrů. Lincolnova matka byla negramotná a zemřela, když mu bylo deset. Otec se usadil v Indianě a Abraham si začal už od čtrnácti let vydělávat na živobytí sám. Sám se také naučil číst a psát.

Podle listů z jeho sešitu na matematiku bylo však studium 16. prezidenta USA zřejmě delší, než se ví. Když zemřel, dala jeho nevlastní matka sešit Williamu Herndonovi, který byl Lincolnovým společníkem v advokátní kanceláři.

Lincoln byl jednou z největších postav amerických dějin, šestnáctého prezidenta USA řadí jeho krajané v žebříčku oblíbenosti vysoko. V době občanské války se mu podařilo zemi udržet pohromadě.

Období Lincolnovy vlády (1861 až 1865) bylo poznamenáno řadou důležitých reforem. V září 1862 oficiálně zrušil otroctví. Ve stejném roce pak byl přijat zákon o usedlostech (takzvaný Homestead Act), podle něhož si mohli nemajetní zemědělci zabrat 160 akrů ladem ležící a neobdělané půdy, která se po pěti letech stala jejich vlastnictvím. V poválečném období zase Lincoln prosazoval politiku podané ruky - bez věznění a popravování poražených.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue