Jihokorejský voják sleduje reportáž o startu rakety KLDR.

Jihokorejský voják sleduje reportáž o startu rakety KLDR. | foto: Reuters

Naše družice nespadla, hraje na orbitě revoluční písně, tvrdí KLDR

  • 216
Severokorejci tvrdí, že mají od neděle na oběžné dráze Země telekomunikační družici, která hraje revoluční písně. Po USA a Jižní Koreji však i ruská armáda prohlásila, že všechny části rakety spadly do oceánu. Rada bezpečnosti OSN se při mimořádném jednání na postoji vůči KLDR nedohodla. Zato Jižní Korea a Japonsko slibují nové sankce.

Západ je po včerejším odpálení severokorejské střely přesvědčený, že šlo o test rakety dlouhého doletu Taepodong-2. I když už USA, Jižní Korea a nově i Rusko oznámily, že se raketa rozpadla a všechny její kusy pohltily vody Tichého oceánu, tak podle expertů nelze hovořit o neúspěchu. Střela totiž doletěla dvakrát dál než všechny dosavadní rakety.

Jihokorejská média s odvoláním na dobře informované místní zdroje uvedla, že první část třístupňové severokorejské nosné rakety Taepodong-2 spadla podle plánu do Japonského moře, asi 500 kilometrů od odpalovací rampy Tonghe.

TEST SEVEROKOREJSKÉ RAKETY

KLDR odpálila raketu dlouhého doletu, satelit prý na oběžnou dráhu nedostala

Druhá část přeletěla Japonsko a skončila v Tichém oceánu asi 3 200 kilometrů od místa startu a pravděpodobně s sebou vzala i třetí část se svým nákladem.

Experti: Z technického hlediska je to úspěch

Raketa Tepodong-1, kterou KLDR odpálila v roce 1998, podle odhadů spadla do Pacifiku asi 1 600 kilometrů od severokorejské odpalovací rampy na mysu Musudan. V roce 2006 se test nezdařil a raketa se rozpadla 40 vteřin po odpálení.

To znamená, že Pchjongjangu se za poslední desetiletí podařilo zdvojnásobit dostřel testovaných raket, čímž bylo překonáno očekávání řady odborníků. Na dostřel se také téměř dostal americký ostrov Guam. Severoamerický kontinent zatím ohrožen není - Aljaška se nachází zhruba 6 000 kilometrů od odpalovací základny, město Seattle asi 8 000 kilometrů.

Rakety KLDR

Ani tentokrát se však severokorejská střela nevydala na balistickou dráhu, což znamená, že KLDR stále nemá technické kapacity k přesnému navedení případné jaderné hlavice, podotkly zmíněné jihokorejské zdroje.

Rada bezpečnosti je ohledně KLDR rozdělená

Jen pár hodin po odpálení rakety se mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN. Během tříhodinového jednání se neshodla na jednotné reakci vůči KLDR. Jednání prý ale budou pokračovat ještě dnes. KLDR totiž podle mnoha zemí porušila rezoluci OSN.

Spojené státy, Británie a Japonsko vypracovaly návrh rezoluce k posílení existujících sankcí proti KLDR, v jeho schválení doufají do konce týdne. Zatím se však rada nedomluvila ani na předběžném prohlášení odsuzujícím odpálení rakety.

Severokorejská odpalovací rampa na satelitním snímku

Podle diplomatických zdrojů je Rada bezpečnosti rozdělena na přívržence tvrdého odsouzení vypuštění severokorejské střely v čele s USA, které prosazují "silnou kolektivní akci", a zastánce zdrženlivého postoje, jimiž jsou především Čína a Rusko, držící právo veta.

"Všechny zainteresované země by měly reagovat umírněně a nepodnikat žádné akce, které by mohly vést k zvýšení napětí," řekl po skončení jednání v Radě bezpečnosti čínský vyslanec.

Obavy z dalšího znepřátelení a destabilizace Severní Koreje vyjádřily prý kromě Pekingu a Moskvy také Libye, Vietnam a další neupřesněná země. "Je to deset proti pěti," řekl nejmenovaný diplomat agentuře Reuters.

Japonci zřejmě zakážou veškerý vývoz do KLDR

Vypuštění rakety včera během návštěvy Prahy odsoudil i americký prezident Obama. Právo Pchjongjangu na vypuštění rakety hájil dnes naopak Írán, který má rovněž problematické vztahy s mezinárodním společenstvím ohledně svého raketového a jaderného programu.

Kim Čong-il si pochutnává na cigaretěNa rozhodnutí Rady bezpečnosti nechtějí čekat Japonci ani Jihokorejci, kteří jsou harašením severokorejských zbraní přímo ohroženi. Japonská vláda oznámila, že rozhodne o vlastních nových sankcích proti Severní Koreji.

O jejich povaze ještě není rozhodnuto, ale v japonských vládních kuloárech se hovoří o zákazu veškerých japonských vývozů do KLDR a také posílení kontroly finančních transferů mezi oběma zeměmi. Japonsko od prvního severokorejského jaderného testu v roce 2006 zakazuje severokorejské dovozy a přístup lodím KLDR do japonských přístavů.

TEST RAKETY SLEDOVALI POTENCIÁLNÍ KUPCI

- Předpokládá se, že KLDR při vývoji svých raket spolupracuje s Íránem a s Pákistánem a své střely vyváží do Sýrie. Jihokorejská média uvedla, že kromě vůdce KLDR Kim Čong-ila sledovali odpálení rakety i zahraniční návštěvníci, kteří mohou být potenciálními kupci severokorejských střel.

- Pro Kim Čong-ila znamená vypuštění rakety velký politický úspěch a posílení pozice poté, co loni utrpěl mrtvici. Pchjongjangu se rovněž podařilo odtáhnout do jisté míry pozornost světových médií od první velké zámořské cesty amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho vystoupení v Praze.

 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video