Lov tuňáků ve Španělsku

Lov tuňáků ve Španělsku | foto: AP

Naše děti uvidí rybu už jen na obrázku, burcuje EU a navrhuje reformy lovu

  • 29
Nadměrné odlovy, plenění rybí populace a odhazování podměrečných kousků zpět do moře. Tak dlouhé roky vypadala rybářská politika států EU. Devastace podmořského života si teď vybírá daň a hrozí, že příští generace budou některé druhy ryb znát jen z obrázků. Komise proto představila razantní reformu.

"Nemůžeme pokračovat stejným způsobem jako dříve. Možná před deseti lety, v minulosti, bylo pro nás, Evropskou komisi i jednotlivé vlády snazší přivírat v této oblasti oči," řekla eurokomisařka pro námořní záležitosti a rybolov Maria Damanaki na úterní schůzce zástupců Společné rybářské politiky (SRP).

Hlavní body reformy

Všechny rybí populace musí do roku 2015 dosáhnout udržitelných stavů

Pro všechny druhy rybolovu bude zaveden ekosystémový přístup s dlouholetými plány řízení založenými na nejlepších dostupných vědeckých poznatcích.

Odstraní se plýtvání zdroji potravin a eliminují se hospodářské ztráty způsobené házením nežádoucích úlovků zpátky do moře.

Návrh obsahuje jasné cíle a časové rámce, které zamezí nadměrným odlovům.

Obecné politické zásady a cíle budou vznikat v Bruselu, zatímco členské státy budou rozhodovat o nejvhodnějších opatřeních ochrany a jejich používání. Kromě zjednodušení procesu tak bude dána přednost řešením šitým na míru regionálním a místním potřebám.

Zdroj: ec.europa.eu

"Pokud chceme, aby naše děti jednou viděly ryby nejen na obrázku, ale i na talíři, nemůžeme pokračovat stejně," zdůraznila v Bruselu a poukázala na tragický stav rybí populace v mořích a oceánech.

Rybolov už dosáhl takových rozměrů, že hrozí vyhynutí řady druhů podmořských živočichů.

Podle komisařky není dobré, že nadstandardní kvóty určuje Brusel. V čerstvé a poměrně radikální koncepci proto navrhla decentralizovat systém řízení rybolovu. Normy pro odlovy by se měly zpracovávat na vědeckém základě podle regionů a přímořských oblastí.

Damanaki by v budoucnu uvítala snížení rybolovu až o 75 procent. Unie proto plánuje nabízet kompenzace firmám, které se místo na rybolov zaměří třeba na ekoturistiku nebo na čištění mořských vod.

Reforma má řešit i ohromné plýtvání vylovenými rybami. Více než pětina z nich se totiž vůbec nedostane na pevninu. Rybáři podměrečné a nevyhovující kousky, tzv. výměty, vyhazují ještě na moři. Jenže taková ryba nemá mnoho šancí na přežití. Podle čerstvé koncepce by rybáři měli výběr provádět až na břehu.

Promarněné dekády

Unií schválené nadměrné odlovy, jimiž trpí dvě třetiny rybí populace (ve Středozemním moři asi 80 procent ryb), eurokomisařka nejen pohaněla, ale zároveň se za ně i omluvila.

"Nemám problém omluvit se, když je něco špatně," řekla podle britského listu The Daily Telegraph. Po osmadvaceti letech existence SRP je v evropských vodách vyloveno na 88 procent rybí populace a Evropa stejně ze dvou třetin závisí na dovozu.

Nový návrh Evropské komise ještě musejí prostudovat europoslanci a Rada členských států.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video