Hradní stráž měla odložit slavnostní uniformy od výtvarníka Theodora Pištěka, obout kanady a v maskáčích pomáhat v Radotíně. Scházel jí ale souhlas vlády. | foto: Michal Šula, MAFRA

Do Radotína a zpět. Byrokracie zmařila pomoc vojáků Hradní stráže

  • 627
Poté, co prezident Miloš Zeman vyčlenil pro pomoc při povodních 60 vojáků Hradní stráže, se čekalo, kde a jak se konkrétně zapojí. V pondělí přijeli do pražského Radotína zaplaveného Berounkou, ale aniž by začali plnit své úkoly, museli se vrátit do kasáren. Důvod zní malicherně: chybělo jim svolení vlády.

Česko souží povodně. Prezident Miloš Zeman rýpe do premiéra Petra Nečase, že nad zaplavenými oblastmi létá vrtulníkem, premiér to prezidentovi vrací kritikou "ostentativních kroků typu od počátku právně neplatného patetického vysílání Hradní stráže" (více o premiérově vyjádření zde).

Zeman vs. Nečas

Ke slovní přestřelce mezi prezidentem a premiérem dodejme, že Miloš Zeman není odpůrcem létání v helikoptéře - armádním vrtulníkem letěl na sjezd ČSSD v Ostravě (viz zde).

Premiér Petr Nečas se pak "chlubil", že na rozdíl od Zemana vláda uvolňuje miliardy. Jenže prezident miliardami nedisponuje a nemůže je tak uvolňovat.

Co se skrývalo za Nečasovými ostrými slovy, jimiž na středeční vládní tiskové konferenci (záznam zde) počastoval hlavu státu?

Ministerský předseda podle všeho narážel na událost, k níž došlo v pondělí v pražském Radotíně.

"Měli jsme tu pomáhat při povodních, přijelo šedesát příslušníků Hradní stráže a při vyskákání z techniky je nadšeně vítali všichni obyvatelé, kteří opravdu potřebovali pomoc. Ale naneštěstí se stalo, že se všechno zastavilo a na příkaz velení a vlastně jakoby na popud premiéra se všichni vrátili zpátky do kasáren," řekl ve středu pro Radiožurnál jeden z příslušníků Hradní stráže.

Obyvatelé Radotína, doufající v pomoc vojáků, tak museli sledovat, jak se vojáci krátce po příjezdu balí a vracejí do kasáren.

Není voják jako voják

Důvod? Hradní stráž není součástí armády, o jejímž nasazení už dříve vláda rozhodla. V pondělí tak Hradní stráž ještě mandát k zásahu neměla.

Kdo vojáky vyslal? A kdo je odvolal?

Okolnosti vyslání Hradní stráže právě do Radotína nejsou zcela jasné. To, že by hradní vojáci mohli pomáhat právě v Radotíně, totiž zmínil prezident Miloš Zeman, když uvolnění vojáků oznamoval (více zde).

Vyjeli tedy vojáci do Radotína na Zemanovo přání? "Komunikoval jsem na základě popudu, který jsem měl, že na Hradě je připravena šedesátka vojáků," řekl iDNES.cz radotínský starosta Hanzlík.

"Dostala se k nám zpráva, že starosta potřebuje pomoc, že tento požadavek šel na ústřední krizový štáb," říká mluvčí Hradu Hana Burianová. O tom, kdo rozhodl o stažení už vyslaných vojáků Hradní stráže, nechtěla přímo mluvit, naznačila ale, že popud přišel ze strany vlády.

Mluvčí Hradu Hana Burianová iDNES.cz řekla, že se "radotínská mise" Hradní stráže neměla týkat šesti desítek vojáků - tedy všech, které dal prezident Miloš Zeman k dispozici - ale dvaceti.

"Dojeli tam, měli se podílet na ostraze objektů, ale byli odvoláni. Protože pan prezident dal přímo souhlas k jejich nasazení, nepředpokládali jsme, že bylo třeba ještě nařízení vlády. Ostatně i toto nařízení hovoří o nasazení Hradní stráže 'na základě souhlasu prezidenta'. Nechtěli jsme vyvolávat kompetenční žabomyší války," popsala důvody stažení Hradní stráže z Radotína Burianová pro iDNES.cz.

Ve středu pak vláda dodatečně nasazení Hradní stráže schválila. "Napravili jsme chybný krok prezidentské kanceláře," řekl k tomu premiér Nečas. Podle informací iDNES.cz Hradní stráž k 11. hodině dopoledne měla potřebná povolení a čekala jen na pokyn ústředního krizového štábu.

Vojáci brigády rychlého nasazení ze Žatce staví protipovodňové zábrany v
Vojáci brigády rychlého nasazení ze Žatce staví protipovodňové zábrany v

Protipovodňové zábrany v Radotíně stavěli vojáci 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce.

Hned přijeli jiní vojáci, říká starosta

Podle starosty Radotína Karla Hanzlíka neměla lapálie s nasazením Hradní stráže dopad v tom smyslu, že by muži v uniformách v zaplavené pražské městské části chyběli. "Okamžitě se podařilo, že sem přijela jiná dvacítka vojáků, kteří se mohli zapojit do prací spojených s evakuací, podařilo se to velice rychle zabezpečit," řekl Hanzlík iDNES.cz. Vzhledem k tomu, že armáda vyčlenila na povodně dva tisíce vojáků, nebylo tak těžké najít dvacet mužů pro Radotín.

Hanzlík dodal, že si snahy Hradní stráže cení, ale že by mohl nastat problém, kdyby se například některý z vojáků zasahujících bez formálního mandátu zranil.

Zeman slíbil hradní stráž při pondělním projevu k povodním

3. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video