Hradní stráž | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vojáci Hradní stráže vyjeli do Lahoviček, Zeman přijede na „inspekci“

  • 59
Vojáci Hradní stráže budou pomáhat v Praze-Lahovičkách, po kompetenčních sporech se tak dočkali nasazení při odstraňování povodňových škod. Prezident Miloš Zeman oznámil, že je odpoledne přijede zkontrolovat. Premiér Petr Nečas podle něj nasazení Hradní stráže brzdil nezákonně.

"Do Prahy-Lahoviček míří 64 vojáků Hradní stráže k odstraňování následků povodní. V sobotu 8. června je doplní v tomto prostoru 20 vojáků z Posádkového velitelství Praha," oznámila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Prezident zdůvodnil, proč se dosud nevydal do terénu, takto: "Naprosto jsem odmítal rušit ty, kteří se boje s povodněmi účastní. Ale na druhé straně nyní, když voda klesla a nastávají opravy a napravování škod, pokládám za svoji - samozřejmě - povinnost zúčastnit se těchto činností."

"Zejména chci zkontrolovat, jak pracuje Hradní stráž, kterou jsem vyslal do Lahoviček, dnes odpoledne do Lahoviček přijedu," dodal Miloš Zeman.

Hlava státu se také vrátila ke kompetenčnímu sporu, který zhatil nasazení vojáků Hradní stráže v Radotíně. Vojáci v pondělí přijeli, ale aniž by začali plnit své úkoly, museli se vrátit do kasáren. Se zdůvodněním, že chybělo svolení vlády (více o netradiční situaci najdete v tomto článku).

"Dnes jsem odeslal dopis panu premiérovi, kde mu na základě právního rozboru vysvětluji, že mé rozhodnutí o vyslání Hradní stráže bylo pravomocné a nevyžadovalo kontrasignaci premiéra, že lituji toho, že došlo k několikadennímu zpoždění v nasazení téměř 180 mužů Hradní stráže. Nechci z toho dělat prestižní spor a pevně doufám, že bude-li se tato situace opakovat - a já doufám, že nebude - budeme oba postupovat tak, abychom svými prestižními spory nezatěžovali ty, kteří potřebují pomoc při povodních," řekl Zeman.

"Starosti pana prezidenta bych v tuto chvíli opravdu chtěl mít," komentoval Zemanův dopis s právním rozborem premiér Petr Nečas.

Prezident mluvil o 180 vojácích, přestože jeho mluvčí Hana Burianová ve čtvrtek iDNES.cz řekla, že zmíněné nasazení v Radotíně se mělo týkat pouhé dvacítky vojáků určených jako ostraha vyklizených objektů. Sám Zeman v pondělí hovořil o vyčlenění šesti desítek vojáků. Nejasná také je pravdivost Zemanova výroku, že vojáky "vyslal do Lahoviček" - o nasazení sil podle toho, kde jsou potřebné, rozhoduje společné operační centrum na generálním štábu podle požadavků Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a krizových štábů.

Pomáhají ženisté i protiletadlová brigáda

Vojáci - nikoliv Hradní stráž, ale Armáda České republiky, což jsou dle zákona o ozbrojených silách dvě různé složky ozbrojených sil - pomáhají i jinde.

Šestnáct vojáků ze samostatné záchranné roty 15. ženijní brigády z Rakovníka s technikou a čerpadly pokračuje v odčerpávání vody a ve vyklízení zatopených domů a budov ve Vojkovicích u Kralup nad Vltavou. Dalších 60 vojáků z 25. protiletadlové brigády ze Strakonic posílilo policisty v Praze.

Čtyřiašedesát vojáků Hradní stráže doplní v sobotu dvacítka vojáků z Posádkového velitelství Praha. Dalších 300 vojáků je připraveno k nasazení v Ústeckém kraji.

Vojáci ze 152. ženijního praporu převezou během pátku humanitární pomoc z Rakovníka do Tismice u Českého Brodu. "Provedou také rekognoskaci prostoru v městysi Štěchovice, aby mohly být určeny potřebné prostředky a speciální technika k likvidaci následků povodně," uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Vláda rozhodla o nasazení až 2 000 vojáků na pomoc při povodních. Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla hlavní práce na vojáky čeká, až opadne voda.

3. června 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video