NASA řeší problém - jak do kosmu

  • 21
Katastrofa raketoplánu Columbia komplikuje vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Dokud nebude objasněna příčina této havárie, jsou Američané odkázáni při obsluze rozestavěné Mezinárodní kosmické stanice (ISS) na Rusy.

Ti však trpí chronickým nedostatkem peněz, takže nemohou postavit několik kosmických plavidel navíc a žádají Američany, aby je zaplatili.

A právě v tom spočívá velký malér. Americký Kongres před časem rozhodl, že USA nebudou obchodovat s Ruskem v oblasti kosmické a jiné vyspělé techniky, dokud Moskva neukončí spolupráci s Íránem na výstavbě atomových elektráren. Washington se totiž obává, že Írán, jejž zařadil prezident Bush do "osy zla", buduje své reaktory proto, aby mohl vyvíjet zbraně.

Rusové spolupráci popírají, připouštějí však, že v Íránu může pracovat několik ruských odborníků na základě soukromých dohod. Tento zákaz by postihl nejen stanici ISS, ale i některé další soukromé americké projekty. O této situaci nedávno jednali v Moskvě náměstek ministra zahraničí a americký velvyslanec, ale zatím bez úspěchu.

NASA: Až v roce 2004
Vyšetřování příčin tragédie Columbie a úpravy raketoplánů potrvají možná rok. NASA oznámila, že by jejich starty chtěla obnovit nejpozději v létě 2004. Do té doby se mají o ISS starat Rusové.

Na dokončení dvou nákladních strojů Progres chybí agentuře Rosaviakosmos kolem sto milionů dolarů. Jestliže v nejbližší době nedostanou naše továrny peníze, mohl by se start prvního zásobovacího plavidla odložit - pohrozili úředníci agentury v televizi NTV. Podobná je i situace lodí Sojuz.

Stroj, kterým mají letět v květnu na stanici dva lidé, je hotov. Podle kosmonauta Valerije Rjumina, odpovědného z ruské strany za ISS, se dokončuje Sojuz, který odstartuje na podzim. Avšak chybí peníze na plavidlo pro začátek příštího roku.

Přes tyto politické obtíže všichni doufají, že se podaří výměnu posádek a údržbu ISS zajistit. Tragédie Columbie obnažila slabé místo americké NASA. Jak je možné, že hlavní tvůrce největší kosmické stavebnice počátku 21. století nemá dost vlastních prostředků, aby zajistil její obsluhu?

Proč už dřív Američané nepostavili nový typ kosmického dopravního prostředku, který by byl levnější než dnešní raketoplány a současně operativnější, aby jeho předstartovní příprava netrvala tři měsíce? Je to výsledek "šetřílkovské" politiky předešlého prezidenta Billa Clintona, který omezoval rozpočty kosmické agentury.

Navíc se vývoj raketoplánu druhé generace Venture Star potýkal s tolika technickými obtížemi, že jej výrobce Lockheed Martin sám zastavil. NASA již chystá vývoj nového stroje. Lze předpokládat, že prezident George Bush jeho stavbu finančně podpoří. Létat však začne nejdříve v roce 2010 a do té doby se NASA bude muset spolehnout na Rusko. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video