Nasa pohřbí Galilea v ohni

  • 1
Průzkumná sonda Galileo má před sebou poslední pracovní týden. Na víkend pro ni vědci amerického úřadu NASA naordinovali smrt. Galileo má shořet v atmosféře Jupiteru. Úřad se obává, aby družice "nenakazila" Jupiterův měsíc Europa pozemskými bakteriemi.

Galileo, který opustil Zemi v roce 1989, bude naveden do Jupiterovy atmosféry rychlostí 173 770 kilometrů za hodinu.

V žáru, který vznikne, se 1350kilogramová sonda zcela vypaří, stejně jako případné bakterie na její palubě.

Europa je slibná pro život
Vědci považují ledem pokrytou Europu za nejslibnější prostředí ve sluneční soustavě, kde by mohl existovat mimozemský život. Pokud by se pozemské baktérie na měsíci uchytily, mohly by ohrozit budoucí pokusy o další zkoumání Europy.

"Vypadá to jako místo, kde potenciálně může být život a kde by se také pozemskému životu mohlo líbit," řekl John Rummel z NASA. "Tak proč to zkazit."

Vědci našli nové měsíce Jupitera

Galileo měl přežít u Jupitera
NASA obvykle své sondy dezinfikuje, aby zabránil kontaminaci jiných míst ve sluneční soustavě. Galileo neměl podle původních plánů nikde přistávat. Jeho cílem byl pobyt na oběžné dráze kolem Jupitera, a tak ho vědci "nevyčistili".

Nyní se však vedení NASA obává, že by gravitační síla mohla Galilea vychýlit a navést na Europu.

Poslední výzkumy navíc prokázaly velkou odolnost mikrobů i v extrémních podmínkách a podle vědců nelze vyloučit, že některé mohy přežít i na Galileu - více o misi Galilea.

Mise sondy Galileo se pomalu chýlí k závěru. Čtrnáct let odhalovala tajemství sluneční soustavy a hlavně její největší planety, Jupitera.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video