Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Světu docházejí zásoby podzemní vody, ukázaly záběry NASA

  • 380
Největší světové zásoby pitné vody vázané v podzemní vodě vysychají, vyplývá to ze studie Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Více než polovina zvodní, ve kterých se podzemní voda akumuluje, je prý už za bodem obnovy.

Závěry vycházejí ze satelitních snímků, které NASA pořídila v průběhu deseti let. Celkem 21 z 37 rozsáhlých podzemním zvodních je podle nich za bodem obnovení. V poslední dekádě z nich totiž více vody odteklo, než se nasbíralo.

V nejhorším stavu z jedenadvaceti problémových zvodní, je třináct, které vědci označili jako kritické. Ve zprávě, kterou minulý týden publikovali v odborném časopisu Water Resources Journal, uvádějí, že problémy budou s dalšími roky jen narůstat spolu s tím, jak se svět na zásoby vody ze zvodní stále více spoléhá.

Zvodeň

Geologický pojem zvodeň představuje souvislou akumulaci podzemní vody v hornině vytvářející vodní útvar.

„Situace je docela kritická,“ řekl The Washington Post Jay Flamiglietti, který pracuje jako hydrolog pro NASA.

Ze zvodní bere lidstvo pětatřicet procent sladké vody. V období sucha je toto číslo ještě větší. Například Kalifornie, kterou nyní sužují extrémní sucha, bere ze zvodní celých šedesát procent spotřeby (více o suchu v Kalifornii čtěte zde).

Běžné zdroje jako řeky a nádrže totiž postupně vyschly. Pokud se situace nezlepší, je možné, že Kalifornie bude do konce roku muset brát veškerou pitnou vodu pouze z podzemí. Není tak překvapivé, že kalifornské zásoby podzemní vody vyšly z průzkumu nejhůře ze zásob Spojených států.

Vědci z NASA využili k výzkumu speciální satelity a změny v hladině zvodní mapovali mezi lety 2003 a 2013. Výsledek tak ukazuje změnu velikosti zvodní a zároveň odkryl i fakt, že některé jsou mnohem menší než se čekalo. Co však nelze ani s nejmodernější technikou říct, je přesný objem těchto obřích vodních zásobáren.

„Tohle je naše první šance vidět, jak se tyto obří nádrže mění v průběhu času,“ uvedl hydrolog z oregonské státní univerzity Gordon Grant, který se na studii nepodílel.

Dříve se vědci pouze domnívali, že podzemní voda vysychá, nyní mají i důkaz, že zvodně neudrží krok s poptávkou zemědělství, růstem populace a nároky průmyslu. „Podzemní voda klesá všude na světě. Nemáme nekonečné zásoby,“ dodal Famiglietti.

Nejhůře dopadla ve studii zvodeň pod Saúdskou Arábií, kde vědci zaznamenali rychlé vyčerpávání a skoro žádné známky obnovy. Z arabské zvodně bere pitnou vodu 60 milionů lidí. Druhá nejvyčerpanější je zvodeň, která se nachází pod Indii a Pákistánem, a ta, která zásobuje Libyi a Niger.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video