NASA: Pěna při startu pád nezavinila

  • 215
Vyšetřování sobotní tragédie Columbie je opět na začátku. NASA zjistila, že náraz kusu izolační pěny do levého křídla při startu raketoplánu pozdější rozpad v atmosféře způsobit nemohl. Musela tak vyloučit jednu z pravděpodobných příčin havárie. Pátrací týmy se proto snaží najít všechny trosky Columbie, aby vyšetřování urychlily.

"Utržený kus izolační pěny nemůže být příčinou neštěstí. To prostě nedává smysl," prohlásil ředitel programu raketoplánů Ron Dittemore.

"Domníváme se, že musel existovat jiný důvod, a proto nyní pátráme všemi směry," dodal.

Dittemore novinářům ukázal kus izolační pěny stejného druhu, jaká při startu odpadla z nosné rakety na křídlo raketoplánu. Chtěl tak dokázat, že ani její kus dlouhý asi 50 centimetrů a odhadovaný na 1,2 kilogramu nemohl tepelnou izolaci křídla poškodit.

Odmítl také, že by na křídlo dopadl led. Zároveň vyloučil, že by pěna byla nasáklá zmrzlou vodou a tedy mnohonásobně těžší a tvrdší.

"Pěna je nenasákavá, takže nemohla být zledovatělá," tvrdí.

NASA se tak musí ve vyšetřování pustit jiným směrem. Jediným vodítkem tak pro ní zůstává výpadek tepelných snímačů v hydraulickém systému levého křídla a senzorů snímajících tlak v pneumatikách.

Úřady stíhají zloděje trosek
Americké ministerstvo spravedlnosti zpřísnilo přístup k lidem, kteří stále častěji zatajují nález trosek raketoplánu, které jsou důležité pro vyšetřování. Technici je totiž potřebují všechny, aby se mohli dopátrat příčiny havárie.

Policie už usvědčila z krádeže třiačtyřicetiletou ženu a třiadvacetiletého mladíka. "Byli usvědčeni z krádeže federálního majetku. Obvinili jsme je a půjdou před soud," oznámila náměstkyně ministra spravedlnosti pro jižní Texas Nancy Herrerová.

"Toto mimořádné opatření má pomoci úřadům najít opravdu každý kousek Columbie," dodala.

V troskách byly pozůstatky Ilana Ramona
Pátrači po čtyřdenním usilovném hledání objevili důležitou část trupu raketoplánu Colmbia. V troskách navíc záchranáři identifikovali pozůstatky izraelského astronauta Ilana Ramona. NASA si od nálezu ovládacího panelu slibuje, že by mohl významně pomoci ke zjištění příčin sobotního neštěstí.

Trosky podvozku s přistávacím zařízením a část ovládacího panelu ležely na východě Texasu u hranice s Louisianou.

Ve stejné oblasti, kde ležela část trupu, nelezly v pondělí týmy i špičku raketoplánu.

Informaci o nálezu tělesných pozůstatků Ilana Ramona potvrdila izraelská armáda s tím, že ostatky byly identifikovány zcela jednoznačně.

COLUMBIA HAVAROVALA

* hlavní článek o neštěstí
* fotogalerie
* profily členů posádky
* vesmírné tragédie
* přehled misí Columbia

Ramon tak je prvním ze zahynulých astronautů, jehož pozůstatky byly identifikovány. "NASA informovala ráno představitele izraelské armády v Houstonu, že tělo izraelského plukovníka Ilana Ramona, jenž zahynul při katastrofě Columbie, bylo identifikováno," oznámil mluvčí vesmírné agentury.

"Úřední identifikaci provedla NASA a izraelští zástupci byli pouze formálně informováni o výsledku," dodal s tím, že všechny nezbytné přípravy k převozu pozůstatků do Izraele k pohřbu se uskuteční během několika dní.

Pro izraelskou stranu byl nález a identifikace aspoň části těla velmi důležitý, protože pouze v takovém případě lze bez problémů uspořádat židovský pohřební obřad.

NASA vyslala desítky svých techniků také do Kalifornie a Arizony, odkud přišly informace o nalezených částech vesmírné lodi.

"Pokud se skutečně potvrdí, že jsou trosky Columbie i v těchto částech země, znamenalo by to, že se raketoplán začal rozpadat už nad Kalifornií, a že měl problémy od počátku sestupu do atmosféry," řekl Michael Kostelnik z NASA.

Tryzny za oběti se účastnil i Bush
Americký program výzkumu vesmíru bude pokračovat, zní poselství, s nímž přiletěl do Houstonu prezident George Bush. V sídle NASA se zúčastnil smuteční tryzny za zemřelé z raketoplánu Columbia. Oběť sedmi astronautů nebyla zbytečná, řekl Bush.

Bush se poklonil památce obětí katastrofy v Johnsonově kosmickém středisku a označil je za "odvážné hrdiny", kteří měli v životě jasný cíl a odhodlání jej vyplnit. Hovořil o náhlé a strašné ztrátě a rodinné příslušníky ujistil, že jejich smutek i jejich hrdost sdílí celý národ.

"Jejich mise byla téměř u konce a ztratili jsme je tak blízko domova," řekl Bush. "Každý z těchto astronautů měl odhodlání i disciplínu, jaká se od lidí tohoto druhu vyžaduje. Každý z nich věděl, že velké úsilí nelze oddělit od velkého rizika, a každý toto riziko dobrovolně, ba radostně akceptoval. Celé lidstvo je jejich dlužníkem."

Smutečního aktu pod širým nebem se zúčastnilo deset až patnáct tisíc lidí. Bushe doprovázela manželka Laura, první člověk na Měsíci Neil Armstrong, bývalý senátor a první americký kosmonaut John Glenn s manželkou a delegace zástupců Kongresu.

Mezi přítomnými pracovníky NASA nechyběl ani jejich šéf Sean O'Keefe. "Je povinností NASA najít příčinu neštěstí, odstranit problémy a postarat se o to, aby se podobná tragédie již neopakovala," řekl.

Obnovení letů závisí na příčině neštěstí
Rychlost, s níž budou obnoveny lety raketoplánů, závisí na příčině neštěstí. Pokud šlo o něco náhodného, výjimečného, mohlo by se začít létat velmi brzy, míní programový manažer NASA Jesko von Puttkamer.

"Vesmírné lety jsou velmi emocionální záležitostí. Podobné neštěstí je nemůže zastavit," řekl von Puttkamer. "Efekt bude spíše opačný. Všichni nyní vynaloží dvakrát tolik úsilí být ještě lepší než předtím."

Představitel Národního úřadu pro letectví a vesmír připomněl, že raketoplány měly původně lety do vesmíru zlevnit, a to opakovaným použitím nejdražších dílů. Po dvaceti letech se zařadily mezi nejdražší vesmírná plavidla.

Vývoj tzv. nosného systému opakovaného použití měl stát 5,5 miliardy dolarů a každý start pak 10,5 milionu, což je desetina nákladů na vypuštění nosné rakety.

Start Challengeru, který v roce 1986 skončil tragickým výbuchem, přišel už na 110 milionů, každý vzlet Endeavouru stojí dokonce půl miliardy.

Najít trosky Columbie potrvá léta
Pátrači stále pročesávají východní Texas. Ačkoli se už podařilo najít trosky na dvou tisících místech na rozloze asi 160 krát 16 kilometrů, úřady varují, že hledání jen tak neskončí. Trosky možná nebudou shromážděny po měsíce či roky.

"Některé části trosek se možná nenajdou vůbec," míní šerif Nacogdochesu Thomas Kerrs. Zajištění a odstranění pozůstatků sobotní havárie je podle jeho slov stejně náročné, jako vesmírný let samotný.

Představitelé NASA mají zájem na tom, aby se našel zejména klíčový elektronický systém uzavřený v černé obdélníkové skříňce. Nejedná se však o černou skříňku známou z letadel, která nahrává hlasy a data.

Pátrací týmy se zaměřují zejména na školní hřiště, aby se děti mohly vrátit do škol. V nacogdocheském okrese, kam prý dopadlo nejvíce trosek, už našly část kabiny o rozměrech dva na dva metry.

Obchod s katastrofou
Šerif potvrdil, že si lidé odnášejí nalezené předměty jako suvenýry. Je to krádež, která může být potrestána až deseti lety vězení.

Několik hodin po tragédii se artefakty z Columbie objevily na aukčním serveru Ebay. Jeden z prodávajících popsal dražený kus jako Space Shuttle Columbia Debris!, což neznamená nic jiného než pozůstatky raketoplánu Columbia. - více čtěte zde

Pátrací tým Nádrodní agentury pro letectví a vesmír uctívá mrtvé astronauty nad nalezenými troskami raketoplánu Columbia na východě Texasu. (4. února 2003)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video