Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran

Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran | foto: Profimedia.cz

Náš uran vyvážet nebudeme, odmítl nabídku světových velmocí Írán

  • 1
Írán odmítl nabídku světových velmocí, aby vyvážel svůj uran k další úpravě do ciziny. Podle tamního ministra zahraničí Manúčehra Mottakího se musí víc jednat o technických problémech. Vyvážet slabě obohacený uran a získat za něj palivo pro teheránský výzkumný reaktor zemi v říjnu nabídly USA, Rusko a Francie.

"Zvážili jsme technické a ekonomické aspekty. Svůj uran obohacený na 3,5 procenta zcela určitě vyvážet nebudeme," řekl ministr.

JADERNÁ DOHODA

- Vídeňský návrh předpokládá, že Írán vyveze 75 procent, tedy 1,2 tuny svého slabě obohaceného uranu do Ruska, kde bude uran obohacen na 20 procent. Francie z něj pak vyrobí palivové tyče, jež budou převezeny do Íránu.

- Využity budou v teheránském výzkumném reaktoru. Dohoda by měla garantovat zpomalení íránského jaderného programu.

Teherán si přeje znovu jednat o technických aspektech říjnové dohody, kterou Íránu navrhlo Rusko, Spojené státy a Francie.

Vyjednávač Teheránu na dohodu, kterou zaštítila Mezinárodní agentura pro atomovou energii, přistoupil, vláda ji ale odmítla ratifikovat a začala vznášet námitky. - přečtěte si Írán chce ustanovit komisi, která zváží jeho připomínky k dohodě

Smyslem dohody bylo očistit Írán od podezření, že uran obohacuje ne kvůli jaderné energetice, jak tvrdí, ale proto, aby se dostal k materiálu potřebnému pro atomovou bombu. Odčerpání velkého množství íránských zásob obohaceného uranu by vývoj bomby přinejmenším zpomalilo.

V případě, že se nepodaří Íránce přesvědčit, aby přistoupili na návrhy velmocí, hrozí jim nové mezinárodní sankce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video