Ruský prezident Medveděv se sešel s protiputinovskou opozicí. Ilustrační snímek

Ruský prezident Medveděv se sešel s protiputinovskou opozicí. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Náš systém není ideální, připustil Medveděv a opět slíbil změny

  • 12
Prezident Dmitrij Medveděv slíbil opozici reformu ruského politického systému. Se zapřisáhlými protivníky premiéra a zřejmě i budoucího prezidenta Vladimira Putina se sešel ve své rezidenci u Moskvy. Účastníci se dohodli na vytvoření společné pracovní skupiny, zásadnější průlom ale nenastal.

"Náš politický systém není ideální," připustil na úvod Medveděv a dodal, že před pár dny posuzoval návrh politické reformy s vůdci zaregistrovaných politických stran, ale zdaleka ne všem se reforma líbí.

"Jakkoli to zní podivně, myslím, že od shromážděných uslyším i slova podpory," řekl Medveděv o svých návrzích usnadnit povolování politických stran, obnovit přímé volby gubernátorů či zavést nová pravidla parlamentních a prezidentských voleb.

O balíku prezidentových návrhů má sněmovna začít jednat 28. února. Čekají se spory, protože Medveděv opominul přání premiéra Vladimira Putina zavést "prezidentský filtr" výběru kandidátů na gubernátora. Jiným poslancům se zase nelíbí, že by pro registraci strany mělo stačit 500 členů, a ne 50 000 jako dosud.

"Medveděv je naladěn prosadit přijetí svých návrhů do inaugurace nového
prezidenta (na začátku května). Je ochoten akceptovat vylepšení, nikoli
však zhoršení svých návrhů," usoudil po schůzce bývalý poslanec Vladimir Ryžkov.

Prosincová nespokojenost

Prosincových parlamentních voleb se mohla zúčastnit jen šestice zaregistrovaných stran a do nové sněmovny se opět dostaly jen čtyři strany: vládní Jednotné Rusko, komunisté, nacionalisté Vladimira Žirinovského a menší levicová strana Spravedlivé Rusko. Výsledky voleb však vyvolaly bezprecedentní vlnu protestů, která Kreml přiměla k příslibu politické reformy. Kritici však pochybují, že by Medveděvovy návrhy mohly zásadně změnit systém, vytvořený Putinem.

Podle jeho kolegy, bývalého vicepremiéra Borise Němcova prý Medveděv také slíbil "vážně přemýšlet" o návrhu zakázat ucházet se o více než dva prezidentské mandáty; Medveděvův předchůdce Vladimir Putin, který Rusku vládl z Kremlu v letech 2000 až 2008, se nyní uchází o třetí zvolení prezidentem.

"Žádný zásadní průlom na schůzce nenastal, ačkoli se posuzovaly vážné otázky. Mluvili jsme i o politických vězních. Medveděv slíbil posoudit každý případ, ale odmítl je hromadně omilostnit," řekl Sergej Udalcov, který patří v Rusku k nejčastěji zatýkaným politikům.

Počet povolených stran byl výrazně zredukován v Putinově éře.

Prezident viděl podešev

Udalcov také prezidentovi ukázal podešev, kterou prý z boty poslance Ilji Ponomarjova odtrhli policisté při pondělní potyčce na moskevské radnici, kde se prokremelští mládežníci a opoziční aktivisté předstihovali při podání žádosti o povolení demonstrace v Moskvě 5. března, den po prezidentských volbách.

Mládežníci prý vyhráli jen proto, že je úředníci pustili bočním vchodem ještě před otevřením přepážky. Medveděv slíbil incident prošetřit.

Na schůzku s hlavou státu nebyli někteří zapřisáhlí odpůrci Kremlu přizváni, například bývalý premiér Michail Kasjanov, levicový politik Eduard Limonov či bývalý mistr světa v šachu Garri Kasparov. Podle politologa Andreje Piontkovského to tak byla jen "imitace dialogu".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue