Historik Jakub Jareš: Nejhorší je, že o současné mizérii moc nepřemýšlíme.

Historik Jakub Jareš: Nejhorší je, že o současné mizérii moc nepřemýšlíme. | foto: archivKavárna

Náš společenský život má k „životu v pravdě“, podle Masaryka či Havla hodně daleko, píše historik Jareš

  • 1
Nemyslím si, že českou vizi by bylo třeba nějak zgruntu nově vymýšlet. Jednu silnou myšlenkovou tradici máme: důraz na život v pravdě, jak jej formulovali a také se snažili naplňovat Hus, Masaryk, Havel a řada dalších, píše historik a publicista Jakub Jareš.

Není to samozřejmě specificky česká vize, ale obecně evropská myšlenka (a o to je také silnější). Jejím základem je nestranné a důsledné kritické myšlení, které ale není jen teoretické, ale "praktické" – v tom smyslu, že se osvědčuje hlavně tím, nakolik jej člověk dokáže prokazovat ve svém vlastním životě. Samozřejmě to není úkol jen pro zlomové dějinné okamžiky. Naopak nejdůležitější je naplňovat tento úkol neustále – i ve všedních dnech, v "drobné práci", o které mluvil Masaryk.

V současnosti má náš společenský život k "životu v pravdě" hodně daleko. Nezvládáme ani nejzákladnější návyky slušného chování: média, politici i občané – všichni vězíme ve stále se střídajících kauzách, ve vzájemných osobních útocích a v navyklé občanské pasivitě. Nejhorší přitom je, že o současné mizérii moc nepřemýšlíme anebo si ji nepřipouštíme, případně o ní třeba ani nevíme. Vymýšlet v současné situaci "českou vizi" pro budoucnost je samozřejmě potřebné – bez ní se dál nepohneme. Ale než se alespoň přiblížíme k tomu, abychom ji začali naplňovat, musíme zvládnout docela základnější úkoly: rozpoznat, jaká je naše dnešní situace a začít pracovat na její nápravě.

ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Jacquesa Rupnika a Václava Bělohradského v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o.s. pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.


Video