Íránský pár při výletu do hor nad Teheránem. Ilustrační foto.

Íránský pár při výletu do hor nad Teheránem. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Íránci se veselí na rozvodových party. Satanismus, zuří ajatolláhové

  • 55
Poslední dobou se Íránci spíše než na svatbách baví při rozvodu. Sociologové nárůst rozvodů přisuzují vzdělanosti žen a jejich větší finanční nezávislosti. Konzervativci však navzdory společenským změnám nadále touží svázat život žen náboženskými regulemi.

Svatba byla v Íránu dlouho nejvýznamnější rodinnou událostí, lidé byli za ni schopni utratit tisíce dolarů. Nová generace však nyní hýří spíše při oslavách rozvodů. Íránské blogy jsou poslední měsíce plné popisů okázalých oslav, sarkastických pozvánek a fotek kytic černých růží či humorných dortů pro rozvádějící se páry.

Ženy v Íránu

Agentura Reuters pospala příběh jednačtyřicetileté ženy, která vystudovala chemii a nyní pracuje jako mluvčí jedné teheránské továrny. Rozvedla se, protože její manžel byl narkoman, který ji zneužíval. Přesto trvalo čtyři roky, než jí úřady vyhověly. „V den, kdy byl můj rozvod u konce, jsem pozvala několik přátel a oslavili jsme to,“ uvedla. Rok od rozvodu se prý cítí „jako v nebi“. 

Fenomén se rozšířil především v Teheránu a dalších velkých městech, a to do té míry, že jeden prominentní duchovní označil oslavy za „satanistické“. Ajatolláh Kašaní označil oslavy rozvodu za západní dovoz. „Pro islámskou civilizaci a společnost je to jed,“ řekl při modlitbách.

Ironické večírky nicméně dokládají jednoznačný trend: Íránci se čím dál více rozvádějí. Rozvodovost od roku 2006 stoupla více než o polovinu. Rozvodem nyní končí okolo dvaceti procent manželství, ve větších městech je to dokonce jeden ze tří svazků. Do chomoutu se naopak žene méně lidí, v loňském roce se konalo o 4,4 % méně svateb než v roce 2012.

Duchovní se s růstem rozvodů obávají o porodnost

Podle oficiálních statistik se v prvních dvou měsících íránského kalendáře (od konce března do konce května) rozvedlo 21 tisíc párů. Růst rozvodů rozčiluje konzervativce, podle nichž jde o urážku hodnot Islámské republiky. V Íránu je v současnosti 14 čtrnáct milionů rozvedených párů a ministr spravedlnosti a zároveň klerik Mustafa Pour Mohammadi se už nechal slyšet, že toto číslo „islámskému systému nesluší“.

Duchovní se obávají, že kvůli rozvodům poklesne i porodnost. Nejvyšší duchovní vůdce Alí Chameneí přitom touží po tom, aby počet Íránců do padesáti let vzrostl ze 77 milionů na 150 milionů (více o plánu vlády zde). Ekonomika kvůli sankcím Západu však skomírá a íránské rodiny si více dětí nemohou dovolit. Přestože Chameneí v dubnu prohlásil, že rovnoprávnost mužů a žen je západní výmysl, ženy si často nemohou dovolit zůstat v domácnosti.

„V posledních dvou letech se počet rozvodů dostal na bezprecedentní úroveň,“ řekl Mohsen Mohammadi, šéf advokátní kanceláře v Teheránu. „Dříve nás rodinné a rozvodové právo nezajímalo, nicméně kvůli jejich nárůstu jsme s tím začali. Stal se z toho velký byznys,“ doplnil.

Manželské právo tradičně protěžuje muže, nicméně v současné době je podle íránských právníků běžné, že manželé se ještě před rozvodovým řízením vzájemně dohodnou. I tak je stále mnoho případů, kdy si rozvod přeje pouze žena a ta pak musí složitě dokazovat, že její partner je násilnický či má psychické problémy a nebo není schopen manželského svazku.

Ženy jsou vzdělanější, sebevědomější a mají peníze

Příčiny rozvodů jsou v Íránu stejné jako všude na světě: ekonomické problémy, nevěra, užívání drog či fyzické týrání. Experti nicméně tvrdí, že růst rozvodovosti v zemi ovládané ajatolláhy ukazuje spíše na základní proměnu íránské společnosti.

„V Íránu hodně roste individualismus a to především mezi ženami. Ženy jsou vzdělanější, mají více peněz,“ řekl agentuře Reuters sociolog Hamíd Rezá Džalajpúr. „Dříve bývalo zvykem, že když se žena jednou provdala, v manželském svazku už zůstala. Nyní se žena, pokud není šťastná, rozvede. Není to tabu,“ vysvětluje.

Ženy tvoří až šedesát procent vysokoškoláků. Prioritou absolventek už není svatba, ale slušná práce. A pro finančně nezávislé ženy je snadnější z problémového manželství odejít. „Nemluvíme jen o teheránské elitě. Nelze to interpretovat tak, že se vyšší třída pozápadnila a rozvádí se,“ řekl Kevan Harris, sociolog z Centra studií Íránu a Perského zálivu na Princeton University.

Stát chce ženy nadále kontrolovat

Časopis The Economist nicméně upozorňuje, že íránští politici si navzdory společenským změnám přejí ženy dostat pod tužší kontrolu. Nasvědčuje tomu i několik nedávno přijatých nařízení. Starosta Teheránu Mohammad Báker Kálíbáf nařídil, aby na úřadech pracovaly ženy odděleně od mužů, aby se zajistila jejich „důstojnost“.

Mladičké nevěsty

Odborník OSN na lidská práva v Íránu Ahmed Šahíd upozorňuje, že 66 procent žen zažilo domácí násilí. Íránské zákony dovolují vynucený sex v manželství. Dívky se mohou provdat ve 13 letech, se souhlasem soudu může rodina provdat i devítiletou dívku. V roce 2012 bylo v Íránu 1 537 nevěst mladších deseti let. Od roku 2010 roste počet rozvedených dívek mladších 15 let. Zákonodárci opakovaně odmítli zvednout věk pro vstup do manželství na 15 let. (celou zprávu naleznete zde).

Šéf íránské policie Chalíl Heláli tvrdí, že by měl být přijat zákon, který by zakázal ženám pracovat v jako servírky, protože v kavárnách a restauracích na ně zírají muži. V kuchyni by však prý pracovat mohly.

Parlament v říjnu projednával návrh zákona, který by dal více pravomocí náboženské policii. Ta kromě jiného v ulicích kotroluje ženy, jestli nosí hidžáb, tedy šátek zahalující vlasy. Některé obyvatelky relativně liberálního Teheránu totiž nosí šátek velmi ledabyle - právě tak, aby splnily normy strážců mravnosti. Prezident Husan Rúhání však vyzval policii, aby byla k ženám mírnější.

Írán se na žebříčku postavení žen ve společnosti umístil na 109. místě ze 152 zemí. Stav lidských práv se v některých ohledech za poslední rok dokonce zhoršil. Minulý týden světovou veřejnost pobouřila poprava Rejhany Džabbaríové, která byla odsouzena za to, že v roce 2007 zabila nožem muže, který se jí snažil sexuálně zneužít (více zde). 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video