Pohyb ruských bombardérů ve vzdušném prostoru zemí NATO není výjimkou. Na snímku francouzský letoun Mirage s ruským Tu-95 u Islandu v roce 2012

Pohyb ruských bombardérů ve vzdušném prostoru zemí NATO není výjimkou. Na snímku francouzský letoun Mirage s ruským Tu-95 u Islandu v roce 2012 | foto: Francouzské vzdušné síly

Nizozemské stíhačky vyprovodily ze vzdušného prostoru ruské bombardéry

  • 1297
Dvojice ruských dálkových bombardérů Tu-95 narušila ve středu odpoledne nizozemský vzdušný prostor. Vzlétly kvůli nim nizozemské, britské i dánské stíhačky. Rusko podobnými akcemi čas od času "testuje", jak dobře jsou připravené protivzdušné obrany aliančních zemí, nyní nicméně uvedlo, že let byl v souladu s mezinárodními normami.

Strategické bombardéry Tu-95, mající dolet 15 tisíc kilometrů, čas od času "shodou okolností" do vzdušného prostoru zemí NATO zavítají. Častěji se to však stává v severních částech evropského a amerického kontinentu, například u Islandu či Kanady.

Teď nicméně dvojice "medvědů" (stroj Tu-95 má v kódu NATO označení Bear) vyrazila na potulku do nizozemského vzdušného prostoru nad Severním mořem. Nizozemci k ruským bombardérům, schopným v případě válečného konfliktu svrhnout jadernou bombu, poslali dvojici stíhaček F-16, uvádí agentura AP. Už předtím sledovali ruské bombardéry piloti britského a dánského letectva v tzv. "prostoru odpovědnosti" severně od nizozemského vzdušného prostoru, píše server DefenceTalk.

Rusko popřelo let nad Nizozemskem

Agentura RIA Novosti uvedla s odvoláním na ruské ministerstvo obrany, že let probíhal "striktně v souladu s mezinárodními normami" a nenarušil hranici žádné jiné země. Letouny obletěly Skandinávii, celý let měl délku 12 tisíc kilometrů a trval přes 16 hodin. Podle Rusů bombardéry měly stíhací doprovod v podobě dvou letounů MiG-31 a piloti nacvičovali jednak let nad prostorem bez orientačních bodů, zadruhé tankování za letu, uvádí RIA Novosti.

Major Wilko Ter Horst podle CNN uvedl, že letouny pronikly přibližně kilometr do vzdušného prostoru Nizozemska ve středu kolem čtvrté hodiny odpoledne, načež odstartovala dvojice nizozemských F-16. Podobné incidenty s letouny, které se neidentifikují a je třeba k nim vyslat stíhačky, Nizozemsko řeší čtyřikrát až pětkrát do roka.

Británie loni hlásila osm podobných případů, ve všech z nich se ale nehlásící se letouny pohybovaly za hranicí britského vzdušného prostoru. Hranici britského vzdušného prostoru ani tentokrát ruští piloti nenarušili. Eurofightery RAF si "převzali" dvojici rozměrných bombardérů od nizozemských pilotů, po Britech pohlídali odlet ruských strojů Dánové.

Ostré vzlety k ruským letounům si během svých misí v Pobaltí vyzkoušeli i čeští stíhači s letouny JAS-39 Gripen. Důvod je prakticky vždy stejný: Rusko "oťukává", jak je připravena protivzdušná obrana Aliance. Bombardéry NATO ruský letový prostor nenarušují.

Nizozemsko zvažuje zapojení do posílení leteckých sil NATO v Pobaltí. "Náhodnou" návštěvu ruských bombardérů ve vzdušném prostoru této západoevropské země tak lze chápat i jako ruský vzkaz - když k našim hranicím chcete posílat letadla, uvědomte si, že my k těm vašim doletíme také, poznamenal server Breitbart.com.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video