Nároky Sudet prezident odmítl

  • 808
Prezident Václav Klaus je ochoten mluvit o poválečném vysídlení sudetských Němců, na svém postoji ale nic měnit nehodlá. "Jsme si vědomi, co se tehdy stalo," řekl Klaus po schůzce s rakouským protějškem Thomasem Klestilem. Odmítl jednat o odškodnění, jak žádá sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku.

ČTĚTE TAKÉ:
Klaus a Sudety,
glosa M. Komárka

Případná jednání by navíc podle Klause musely vést vlády, ne prezidenti. Thomas Klestil uvedl, že z rakouského pohledu není tento problém uspokojivě vyřešen, ale vzhledem ke společné budoucnosti v EU je třeba hledět dopředu.

Klestil nicméně ocenil Klausovo prohlášení u příležitosti březnového výročí okupace Československa nacistickým Německem. Český prezident označil válku i poválečný odsun sudetských Němců za nepřijatelné z dnešního pohledu.

Návštěvou Vídně uzavřel Klaus kolečko oficiálních cest do sousedních států. Ujistil, že Vídeň je poslední časově, ale nikoli co se týče významu.

Sudety mají pro Klause nároky
Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku vyzvalo v otevřeném dopise prezidenta Václava Klause k jednání o odškodnění. Domáhají se ho sudetští Němci odsunutí po roce 1945 z českého pohraničí.

Krajanské sdružení (SLÖ) doufá, že Klausovi se v souladu s většinovým míněním jeho národa podaří dát novou šanci smíření ve smyslu dobrého evropského sousedství občanů.

Rakouští sudetští Němci žádají Klause o rozhovory, které by měly vyústit ve společné návrhy vládám obou států. "Žádnou vlastní iniciativu v tomto směru ale nechystáme," řekl iDNES prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa.

Restituce vrátit k roku 1938
Jako jedno z řešení SLÖ navrhuje přepracovat zákon o restitucích tak, aby se vztahoval do roku 1939 namísto 25. února 1948. "Zrušila by se tím diskriminace bývalých židovských a sudetoněmeckých občanů ČSR," stojí v dopise.

S odkazem na československo-rakouskou majetkovou smlouvu z roku 1974 sdružení zdůrazňuje, že už tehdejší komunistická vláda byla připravená odškodnit na třicet tisíc Rakušanů, kteří žili před rokem 1938 na území Československa.

"Vyzýváme demokratickou Českou republiku jako budoucího člena EU, aby se pokusila zahojit bezpráví kolektivního vyvlastnění a vyhnání účinnou lítostí," stojí v prohlášení SLÖ. Klause vyzývá, aby se zasadil o řešení únosné pro obě strany.

Sudetští Němci jako hlavní bod
Do souvislosti se sudetskými Němci dával Klausovu návštěvu i rakouský tisk. "Od první návštěvy prezidenta Václava Klause se znovu očekávají rozhovory o Benešových dekretech," napsal v úterý list Die Presse.

Deník Kurier v krátkém avízu uvedl, že hlavním tématem Klausovy návštěvy by měla být otázka českého "gesta" vůči sudetským Němcům. Mimo to list ve zvláštním komentáři upozornil na odlišnosti Klause od jeho předchůdce Václava Havla.

Rakouský prezident Thomas Klestil (vlevo) doprovází český protějšek Václava Klause při procházce Vídní. (23. dubna 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video