Na některá místa v armádě by podle nové vyhlášky mohli nastoupit lidé, kteří dříve přísným zdravotním sítem neprošli.

Na některá místa v armádě by podle nové vyhlášky mohli nastoupit lidé, kteří dříve přísným zdravotním sítem neprošli. | foto: Jan Čada, iDNES.cz

Zdravotní nároky na vojáka neplní třetina uchazečů, armáda z nich sleví

  • 58
Ministerstvo obrany a armáda budou méně přísní při posuzování, zda je ten či onen uchazeč vhodný pro armádní potřeby. Formálně změnu zařídí úprava zdravotní vyhlášky. Zdravotní nároky loni nesplnilo 39 procent uchazečů.

Záměr upravit zdravotní vyhlášku představila poslancům náměstkyně pro řízení právní sekce ministerstva obrany Alena Netolická.

„Měly by se tak zmírnit zdravotní požadavky na přijetí do služebního poměru či k aktivním zálohám,“ uvedlo následně tiskové oddělení ministerstva.

„Dozvěděli jsme se, že loni zdravotní požadavky - psychické a fyzické - nesplnilo 39 procent uchazečů. Patří mezi to i případy různých alergií, určité obezity a podobně,“ řekl iDNES.cz poslanec a místopředseda branného výboru Ivan Gabal (KDU-ČSL).

Netolická poslancům řekla, že šanci pracovat v armádě - na některých pozicích - tak s účinností vyhlášky získají i zájemci s některými typy zdravotního omezení. Jmenovala například alergie či astma.

Lze samozřejmě předpokládat, že nižší nároky se nebudou týkat náročných pozic, například výsadkářů. Zmírnění kritérií má zpřístupnit pozice, v nichž drobná indispozice nevadí.

Armáda se na trhu práce potýká s otázkou, jak se v konkurenci ostatních složek, například policie, zatraktivnit. V následujících letech se pokusí rozšířit aktivní zálohy čítající momentálně něco přes tisíc příslušníků na pětitisícové těleso. Chce také přijmout tisíce nových vojáků z povolání, protože řada armádních útvarů má naplněnost zhruba na úrovni 70 procent oproti tabulkovým stavům.

Výborem úspěšně prošel branný zákon. Bez povinných odvodů

Kromě představení návrhu vyhlášky prošel výborem i balík komplexních pozměňovacích návrhů týkajících se novely branného zákona, zákona o službě vojáků v záloze a zákona o ozbrojených silách.

„Ze zákona byl především odstraněn nejednoznačný pojem povinná záloha, zpřehlednila se struktura vojenských cvičení. Dále byla po dohodě s poslanci doplněna do zákona možnost povolat vojáka záloze s jeho souhlasem k výkonu služby v operačním nasazení na území České republiky v celkové délce třiceti dnů v kalendářním roce, vyžadují-li to záchranné práce při živelních pohromách,“ uvedl při projednávání branného zákona ministr obrany Martin Stropnický.

V novele branného zákona už nejsou povinné odvody doplněné dobrovolnými cvičeními. Novela jde do třetího čtení, poslanci v něm budou rozhodovat o modelu s odvody na bázi dobrovolnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video