Íránský vojenský komplex v Parčínu na satelitním snímku z roku 2004

Íránský vojenský komplex v Parčínu na satelitním snímku z roku 2004 | foto: AP

Teherán spolupracuje s KLDR na vývoji jaderné bomby, tvrdí íránský exil

  • 11
Vláda v Teheránu podle íránské exilové skupiny široce spolupracuje se Severní Koreou v jaderném zbrojení. Podle Národní rady íránského odporu v dubnu Írán navštívila sedmičlenná severokorejská delegace. Teherán v mezinárodních rozhovorech přitom o svém jaderném programu tvrdí, že nemá zájem získat atomovou bombu.

Podle exilové Národní rady íránského odporu (NCRI) se sedmičlenná severokorejská delegace zdržela v Íránu týden a pobývala v objektech ministerstva obrany. Podle íránských exulantů byli ve skupině odborníci na jadernou technologii a balistiku.

Údajně to byla letos už třetí návštěvu tohoto druhu a na červen je naplánována další. Íránský ani severokorejský režim zatím nijak tato nejnovější nařčení nekomentovaly.

Ve Francii sídlící NCRI se problematice íránského jaderného programu dlouhodobě věnuje. Sdružuje pod sebou několik skupin íránské opozice, k nimž patří i Lidoví mudžáhidové, kteří v minulosti byli v USA i v EU řazeni k teroristickým skupinám. Byla to nicméně právě tato organizace, která v roce 2002 upozornila na obohacování uranu v Natanzu a stavbu těžkovodního reaktoru v Aráku, o nichž svět do té doby nevěděl. 

NCRI o pobytu severokorejské delegace čerpá ze svých zdrojů v Íránu, k nimž údajně patří i příslušníci elitních revolučních gard. Podle zdrojů organizace pobývali v dubnu Severokorejci v tajnosti v komplexu imáma Chomejního, které je východně od Teheránu a spadá pod ministerstvo obrany.

Setkali se údajně kromě jiného s pracovníky organizace inovací a výzkumu obranné techniky, která je na americkém sankčním seznamu. Podle NCRI se tato organizace zabývá výzkumem jaderných hlavic. 

Íránští experti jezdí i do KLDR, tvrdí exil

Také Írán podle exilové skupiny pravidelně vysílá své lidi do KLDR. Jaderného testu, který provedla Severní Korea v roce 2013, se účastnil Mohsen Fachrízáde, jehož NCRI označuje za klíčovou osobu íránského jaderného programu.

Tyto výměnné pobyty expertů podle NCRI dokazují, že se íránský režim „nevzdal úmyslu získat strategickou zbraň, která zůstává srdcem jeho jaderného programu“. Mluvčí NCRI Šáhín Ghobádí řekl, že „zbrojní program pokračuje a Írán nemá v úmyslu jej zpomalit“.

Írán dlouhodobě tvrdí, že nevyvíjí atomovou bombu a že o ni ani nestojí. Svůj jaderný program označuje za výhradně mírový. Teherán aktuálně vyjednává o konečné dohodě o svém jaderném programu, která mu může do budoucna přinést zrušení sankcí. Rozhovory mají podle oficiální lhůty skončit do 30. června, ale diplomaté už nyní dávají najevo, že se detaily do té doby projednat nepodaří. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video