Jedním z ohrožených druhů žijících v parku Virunga je i gorila horská. | foto: Profimedia.cz

Britové chtějí těžit ropu v nejstarším africkém národním parku

  • 31
Nejstarší národní park v Africe je v ohrožení. Zkázu mu může přinést ropná společnost z Velké Británie. Národní park Virunga v africkém Kongu je mimo jiné i domovem mnoha ohrožených druhů včetně na prahu vyhynutí balancujících goril horských. Před následky případné těžby varuje Světový fond na ochranu přírody.

Národní park Virunga sousedí národními parky Volcanoes ve Rwandě a Ruwenzori v Ugandě. Mezi mnoha slavnými národními parky má však výsadní postavení. Založen byl totiž už v roce 1925 a platí tak za vůbec nejstarší národní park v Africe.

V roce 1979 byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO a od roku 1994 je i na seznamu světového dědictví v ohrožení z důvodu následků válečných konfliktů a vzrůstajícího počtu lidí, kteří žijí  jeho okolí, kácí lesy a loví zvěř. Od roku 1994 zemřelo v boji proti pytlákům a nelegálním osadníkům více než 120 zaměstnanců parku.

Nyní mu však hrozí mnohem větší nebezpečí z Velké Británie, kde sídlí velká  ropná společnost Soco. Ta jako jediná podobná korporace stále zvažuje těžbu ropy v některých oblastech parku . Podobné plány měl před lety i francouzský ropný gigant Total, ten však později ze svých záměrů ustoupil.

Investice do jiných oblastí by se vyplatila více

O velkém nebezpečí pro světově unikátní národní park před několika dny informoval Světový fond na ochranu přírody (WWF). Ve své zprávě obšírně popisuje možné následky průzkumných prací, těžby ropy a dalšího nerostného bohatství.

Mnozí zahraniční investoři argumentují tím, že při zahájení těžby bude společnost Soco generovat stovky milionů dolarů, které mohou pomoci ekonomice země. Pracovníci WWF však oponují a uvádějí, že i bez těžby ropy by park Virunga mohl vyprodukovat přibližně 380 milionů dolarů za rok (asi 7,5 miliard korun). Tyto peníze by podle WWF mohla přinést podpora rybářství, vodních elektráren a turismu. Tyto projekty by údajně v okolí parku vytvořily asi 45 tisíc pracovních míst.

K přírodě šetrnější varianty ekonomického rozvoje parku jsou plánovanou těžbou přímo ohroženy. Pracovníci WWF uvádějí, že při vstupu společnost Soco hrozí nejen riziko znečištění prostředí, ale i destrukce oblastí sousedících s parkem. A mnozí jim dávají za pravdu. Zničené životní prostředí rovná se kolaps turismu, konec rybářství a nezaměstnanost..

Příchod těžařů může uškodit mnoha lidem

Park Virunga má navíc vůbec největší biodiverzitu ze všech afrických národních parků. Nachází se zde jak deštné pralesy a savany, tak bažiny a sopečné útvary. Tím však výjimečnost parku teprve začíná. Na jeho území se totiž nachází nejvíce živočišných druhů ze ve všech národních parků na světě. Těžbě ropy by tak museli ustoupit například okapi, kteří žijí jen v Kongu.

Nejstarší národní park v Africe je v ohrožení. Zkázu mu může přinést ropná společnost z Velké Británie.

Pravděpodobně nejvíce ohrožené jsou gorily horské. Těch přežívá jen 880, v parku Virunga pak pouhých 200 exemplářů. Oblasti, ve kterých by se mělo podle plánů těžit, jejich teritoria přímo nezasáhnou. Podle WWF však mohou do pralesů s p příchodem těžařů pronikat i pytláci.

"Přes dva miliony lidí jsou přímo nebo nepřímo závislí na parku Virunga. Pokud se zde začne těžit ropa, může to mít katastrofické následky," uvedl pro server telegraph.co.uk ředitel WWF Kongo Raymond Lumbuenamo.

Odvolává se na paralely se situací v Nigérii, kde se po nástupu ropného průmyslu před 50 lety zdvojnásobil počet lidí žijících pod hranicí chudoby. Lumbuenamo dále připomněl, že situace v Kongu je již nyní horší než v sousedních státech hlavně kvůli bojům o místní zlaté doly. I kvůli nestabilitě v regionu by případné kontroly co nejmenších zásahů do životního prostředí zřejmě nebyly možné.

Těžaři uklidňují, ochránci přírody se bojí

V současné době není v plánu samotné spuštění těžařských prací. Probíhat by však měly rozsáhlé průzkumné práce, většina z nich za hranicí parku. To však podle ochránců přírody neznamená, že v následujících měsících nedostanou zelenou pro větší průzkumy přímo v chráněném území.

Ředitel společnosti Soco Rui de Sousa se snaží situaci uklidnit. Podle něj je možné zajistit ochranu životního prostředí i při zahájení těžebních prací. Se vším prý navíc musí souhlasit i úřady v Kongu. "Tento projekt je narozdíl od většiny ostatních pod přísným dohledem. Na každé úrovni musí být schvalován úřady," uvedl. Lidé z WWF se však obávají, že by do celé záležitosti mohla promluvit korupce na nejvyšších politických místech.

Národní park Virunga, Demokratická republika Kongo

Národní park Virunga, Demokratická republika Kongo


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video