Ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt | foto: František Vlček, MAFRA

Ředitel Národní galerie chtěl od sponzora měsíční odměnu 80 tisíc

  • 410
Národní galerie měla svéráznou představu, jak by mělo vypadat sponzorování kultury. MF DNES zjistila, že si galerie řekla svému mecenáši, Komerční bance, o 1,3 milionu zvláštní odměny pro svého ředitele Jiřího Fajta. MF DNES získala koncept smlouvy, který v září odešel do Komerční banky.

Ten navrhuje, aby 3,2 milionu korun z daru banky Národní galerii šly na podporu umění a částka 1,3 milionu korun „účelově na 12 mimořádných měsíčních odměn, respektive na navýšení měsíčního platu, a to včetně nákladů na zdravotní a sociální pojištění, generálního ředitele Jiřího Fajta“. To dělá po odečtení pojištění přilepšení 80 tisíc korun měsíčně k platu na dobu jednoho roku.

Plat šéfů těchto největších příspěvkových organizací Ministerstva kultury podle zjištění MF DNES výrazně překračuje průměrnou mzdu v Praze. Ředitele Národní galerie Jiřího Fajta se MF DNES nepodařilo kontaktovat, aby překvapivou smlouvu vysvětlil. Jeho finanční ředitelku Hanu Černochovou ano.

Právě ona podle mailové komunikace generálního ředitele Jiřího Fajta upomínala, aby si při přípravě návrhu darovací smlouvy do speciálního platu od sponzora nezapomněl připočítat i ono sociální a zdravotní pojištění. Když se jí MF DNES zeptala na smlouvu s Komerční bankou obecně, ochotně o ní vyprávěla. Když však měla odpovědět na otázku, proč v původním návrhu smlouvy, na který banka nepřistoupila, byl i tento zvláštní plat ředitele Národní galerie od sponzora, finanční ředitelka se zakoktala a rozloučila se s odkazem na tiskové oddělení.

Komerční banka sponzorskou smlouvu s Národní galerií skutečně uzavřela. V návrzích, které byly nakonec bance předloženy, se však už podle informací MF DNES speciální plat ředitele galerie neobjevil.

„Detaily smlouvy nejsou veřejnou informací,“ řekl k tomu tiskový mluvčí banky Michal Teubner s tím, že na podobný návrh by ani žádná společnost, která je kotovaná na burze, přistoupit nemohla.

V zahraničí je to běžné, tvrdí galerie

V pátek večer vydal Fajt tiskové prohlášení, ve kterém požadavek na sponzorský příspěvek k platům připouští, nicméně tvrdí, že šlo na platy zaměstnanců a ne jen samotného ředitele. 

„Každý manažer se musí rozhodovat na základě analýzy stavu a variant řešení. Tak tomu bylo i v případě smlouvy s Komerční bankou. Spolu s Ministerstvem kultury jsme zvažovali několik možností opírajících se o právní analýzy. Všechny byly v souladu s právním řádem České republiky. Tedy i ta možnost, že by na platy zaměstnanců galerie přispíval privátní sponzor, byla zcela legitimní a transparentní,“ zdůraznil Fajt. Tato alternativa spolupráce veřejného a privátního sektoru je podle něj běžná v zahraničí, kde působil, a obvyklá v českém akademickém prostředí.

“Po zralé úvaze a diskusi s ministrem kultury (Danielem Hermanem) jsme se rozhodli v tomto okamžiku rezignovat na jiná řešení než tarifní. Způsob odměňování generálního ředitele NG se řídí platnými předpisy hospodaření příspěvkové organizace a její výši určuje výhradně ministr kultury,“ dodal Fajt. Výši své mzdy nesdělil.

Do budoucna však už podle galerie budou veškeré sponzorské dary určeny jen na uměleckou činnost, nikoliv platy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue