Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do roka vznikne registr diabetiků, přinese detaily o pacientech i léčbě

  • 8
V Česku trpí cukrovkou 840 000 lidí a jejich počet každoročně roste. V léčbě od příštího roku pomůže Národní diabetologický registr, který podrobně zmapuje situaci u obou typů diabetu. Lékaři získají detailnější přehled o pacientech a budou mít možnost například efektivněji nasazovat některé léky.

Národní diabetologický registr bude sledovat, kde je v České republice nejvíce lidí s diabetem, jak jsou staří, jak se léčí a zda jim léčba zabírá. Jestli trpí následnými komplikacemi a jakými. Zmapuje také, kolik peněz stojí léčba v jednotlivých krajích.

Cukrovka neboli diabetes

Cukrovka, tedy odborně diabetes mellitus, je název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu cukrů.

Jsou dva základní typy diabetu, které se označují jako diabetes I. typu a diabetes II. typu. Oba typy nemoci mají podobné příznaky, ale různé příčiny vzniku.

Hlavním projevem diabetu je zvýšená koncentrace glukózy v krvi a nedostatek energie. Projevuje se neuhasitelnou žízní, malátností, únavou, častým nucením na toaletu, zamlženým viděním.

Data pomohou státu, pojišťovnám a lékařům poskytnout diabetikům co nejlepší péči. Registr mimo jiné přesně ukáže, kde se léčí nejvíce pacientů s následnými komplikacemi diabetu, jako jsou poškození sítnice, ledvin, choroby srdce a cév a syndrom diabetické nohy.

„Nyní víme, že nejvíce pacientů s komplikacemi diabetu je na severu Čech. Nevíme ale, co je to za pacienty, jak se léčí, kolik je jim let, co dostávají za léky. Pokud nám registr vždy po třech měsících přesně srovná data o léčbě a komplikacích v jednotlivých regionech, budeme vědět, kam zacílit odborné semináře, či preventivní programy. Vypadnou nám přesná data o plýtvání léky. Už nyní tušíme, že část pacientů užívá některá léčiva duplicitně,“ říká Milan Kvapil, prezident Diabetické asociace České republiky.

„Bez kvalitních dat nejsme schopni zhodnotit stav péče o pacienty a náklady s ní spojené. Data z nového registru nám pomohou sledovat dostupnost léčby v regionech, umožní nám předpovědět, kolik péče a kde bude za několik let třeba. Zdravotnický systém se na diabetické pacienty může lépe připravit, posílit dostupnost v místech, kde chybí. Díky registru budeme umět naplánovat preventivní programy a dobře je vyhodnotit,“ uvádí Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

Pečlivá analýza dat pomůže k pochopení nemoci

Statistiky, které má stát nyní k dispozici, podle Duška nestačí. Mapují podle něj pouze celkové počty pacientů s diabetem, ale už ne to, jak putují po zdravotním systému. Neukazují dostupnost péče, nezkoumají pacienty podle toho, jak u nich nemoc pokročila, nevidí jejich další nemoci, které s diabetem souvisí.

Diabetes v Česku

V České republice trpí cukrovkou více než 840 000 obyvatel. Dalších 250 000 lidí o své nemoci ještě vůbec neví. Za posledních 20 let narostl počet diabetiků o 68 % a každý den je zjištěno 150 nových případů.

Více než 100 600 českých diabetiků má kvůli své nemoci postižený zrak, přes 97 000 má chronicky postižené ledviny a přes 40 000 trpí syndromem diabetické nohy. Infarkt myokardu je u lidí s cukrovkou až pětinásobně vyšší než v běžné populaci.

Data do registru budou dodávat nemocnice a zdravotní pojišťovny. Získají tak cenné informace o rozsahu a výsledcích léčby, kterou svým klientům zaplatily. Diabetologům registr přinese zpětnou vazbu o tom, jak jejich léčba pacientům pomáhá, odborné lékařské společnosti zase mohou na základě dat kontrolovat, zda lékaři dodržují platné postupy.

Registr bude vytěžovat již existující vzájemně nepropojené údaje, které nemocnice a lékaři vykazují zdravotním pojišťovnám, a zajistí jejich sjednocení. „V systému existuje spousta dat, která nikdo nepropojuje a nevyhodnocuje. Registr by neměl zásadně navýšit administrativní zátěž odborného personálu nemocnic,“ doplnil Dušek.

Registr diabetiků našel oporu v novele zákona o zdravotních službách, která ustavuje spolupráci mezi zdravotními pojišťovnami a ÚZIS. Spuštěn by měl být do poloviny příštího roku.

Cílem novely je vybudovat funkční Národní zdravotnický informační systém (NZIS), který poskytne přehled o dostupnosti a kvalitě léčebné péče v celé zemi. Součástí NZIS bude kromě zmiňovaného Národního diabetologického registru i Národní registr zdravotnických pracovníků, Národní registr hrazených zdravotních služeb a Národní registr intenzivní péče. Celý systém bude spravovat ÚZIS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video