Narkomani masově sklízeli lysohlávky na Božímu Daru

Takřka plantáže hub lysohlávek, které požitím vyvolávají halucinace, přilákaly v posledních čtrnácti dnech desítky lidí do okolí Božího Daru v Krušných horách. "Byly to doslova nájezdy lidí. Rychle se to mezi nimi rozkřiklo," řekl starosta obce Jan Horník.
Houby podle něj rostly na sjezdovkách a jejich okolí. "Začali tam houfně zajíždět auty. To jsme jim ale zakázali, takže na místo potom chodili pěšky," uvedl. Sběru hub však obec nemohla zamezit, takže svůj dohled omezila jen na kontrolu ochrany přírody.

Horník podotkl, že bezmocná byla i policie, která proti svérázným houbařům neměla možnost zakročit, protože sběr hub není nezákonný.

"Lysohlávky jsou u narkomanů velmi populární. Vyskytují se po celé republice téměř v každém lese," dodává na vysvětlenou Jan Hudák, vedoucí karlovarského K-centra, které je zaměřeno na pomoc drogově závislým.

Co je lysohlávka

Houbu využívali indiáni k navozování transu při meditačních obřadech. Objevena a vědecky popsána byla v roce 1936. Výtažek z lysohlávky využívaly za druhé světové války všechny armády při výsleších špiónů k utlumení osobnosti. Účinnou látku z ní izolovali vědci až v roce 1958 a pojmenovali ji psilocybin.

"Lysohlávka navozuje stavy, při nichž lidé ztrácejí svou identitu a přestávají se ovládat," popsal účinky Hudák, podle něhož je proto velmi nebezpečná například pro řidiče.

Kromě lehčích vedlejších účinků, jakým je mimo jiné zvracení, má houba i vážnější rizika.

U lidí s nemocným srdcem může zavinit i smrt. K osudnému předávkování stačí 15 až 30 plodnic.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video