Narkoman v autě zabíjel

  • 8
V průběhu pouhých čtrnácti dnů havaroval na Prachaticku dvakrát narkoman v autě - zabil dva lidi a další zranil. Řidičů, kteří po vážném porušení dopravních předpisů pod vlivem alkoholu či drog v klidu dále jezdí, je přitom podle pracovníků okresních úřadů, kteří se zabývají dopravními přestupky, několik set. Může za to nový zákon o pozemních komunikacích, jenž od začátku roku policistům neumožňuje zadržet nebezpečným motoristům přímo na místě kontroly řidičský průkaz.

První nehodu zavinil osmatřicetiletý majitel nočního klubu ve Vimperku 11. května. V autě zemřela osmnáctiletá dívka a dva muži se lehce zranili. Patnáct dní poté viník nehody sám zahynul po nárazu do stromu v Husinci. Neštěstí nepřežila jeho další, devatenáctiletá spolujezdkyně.

"Že šlo o člověka závislého na drogách, věděl každý, i policie," upozornil ředitel prachatické záchranné služby Julio Hasík. Bezmocný si však připadá i vyšetřovatel vimperské nehody Pavel Bečvář: "Pachateli jsem v polovině května sdělil obvinění z ublížení na zdraví s následkem smrti. Pozval ho na výslech, ale nedostavil se. Zabil se, když jsem ho chtěl nechat policejně předvést."

HLASUJTE V ANKETĚ:
Měli by policisté získat zpět pravomoc odebírat řidičům na místě řidičské průkazy?

Přečtěte si komentář Martina Komárka.
Vraždil by i bez průkazu
.

Svědci tvrdí, že pachatel se už při první nehodě choval jako zběsilý - s Fiatem Uno předjížděl kolonu aut zprava po chodníku a po smyku skončil vůz na střeše v potoce. "V Husinci mohl vjet do protisměru a srazit se s jiným vozem. Ale já nemohu takového člověka izolovat. Vazba by připadala v úvahu tak při vraždě, a to ještě ne pokaždé," míní vyšetřovatel.

Nová právní úprava nejen neumožňuje sebrat na místě provinilci řidičský průkaz, ale zpomaluje také celé přestupkové řízení. Policie totiž musí dopravní přestupek oznámit příslušnému okresnímu úřadu či magistrátu a teprve ten může při vážném provinění řidiči pozastavit platnost řidičského oprávnění.

"Při jízdě pod vlivem alkoholu toto opatření uplatňujeme v podstatě automaticky a jsme schopni je vyřídit do týdne. Problém je však v tom, že provinilci musíme naše rozhodnutí doručit a on nám musí dobrovolně svůj řidičský průkaz odevzdat," vysvětlil Otakar Hádek z pražského magistrátu. Pokud motorista na obsílky úřadů nereaguje, může se podle něho i několik měsíců dál v klidu prokazovat svými doklady.

"Lidé, kterým jsme v minulosti zadrželi řidičský průkaz, měli zájem, aby se jejich prohřešek co nejrychleji projednal a oni mohli znovu začít jezdit. Dnes mají doklady u sebe a vůbec je nezajímá, že se mají dostavit k přestupkovému řízení," konstatoval šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml.

"Když jsme dříve motoristovi po vážném přestupku odebrali řidičský průkaz, tak jsme mu právním způsobem dali najevo, že je nežádoucí, aby se až do vyřešení případu objevil s autem na silnici. Dnes má takový člověk pocit, že mu nic nehrozí a může v klidu dál jezdit," dodal policista.

Pokud se zkušenějším pachatelům podaří přestupkové řízení zdržovat a jeho výsledek nenabude do roka právní moci, může odpovědnost řidiče za spáchání přestupku dokonce úplně zaniknout.

"Zákaz řízení motorového vozidla je možné udělit i v nepřítomnosti. Pokud ale motorista dobrovolně neodevzdá řidičský průkaz, tak při běžné kontrole vůbec nemusíme odhalit, že automobil řídí neoprávněně. Zřejmě tedy dojde k tomu, že řidičský průkaz budeme muset brát jen jako cár papíru a každého kontrolovaného motoristu si budeme muset pečlivě prověřit na počítači," sdělil Huml.

Tragédii na Prachaticku ovlivnil i fakt, že policie těžko dokazuje, že je řidič pod vlivem drog. Ačkoli měl vyšetřovatel podezření, rozbor krve přítomnost drog dosud nepotvrdil. Ani po dvou týdnech ho totiž policisté nemají.

Detekce drog je složitá. Alkohol se pozná orientačně z dechu, ale drogy musí odhalit drahý rozbor krve a moči. Cestu prokazování tedy brzdí náklady. "Vyšetření trvá dva až tři týdny a stojí tři tisíce. Nevzpomínám si, že bychom takový rozbor nechali někdy dělat jen kvůli podezření," přiznal zástupce prachatického policejního ředitele Jiří Bunda. Platit vyšetření musí jeho zadavatel, neboť zdravotní pojišťovna je odmítá hradit.

Šéf prachatické záchranky Hasík si myslí, že alespoň při podezření na drogu by měli policisté nechat testy udělat. "Tady k tomu ale není vůle. Obvodní lékaři mají zákonnou povinnost hlásit na dopravní inspektoráty, že mají pacienta závislého na drogách nebo alkoholu, ale neudělají to. Nikdo narkomanům nevezme řidičské průkazy," upozornil ředitel záchranky.


Video