Nářek panenky odrazuje děti od předčasného rodičovství

E a u C l a i r e (ČTK) - Je to roztomilá malá panenka; má maličký ohrnutý nosík, ospalá očička a na bradě dolíček. Spousta dětí v amerických školách je nadšením bez sebe, když jim učitel dovolí vzít si ji na pár dní domů. Jejich nadšení se však obvykle vzápětí rozplyne jako pára nad hrncem. "Už abych ji mohla vrátit," napsalo si jedno děvčátko do deníčku. Jiná holčička propadla údajně takovému zoufalství, že panenkou mrštila po učitelce. Není divu. Není to obyčejná hračka. Pod sladkým zjevem se skrývá účinný nástroj k boji proti těhotenství teenagerů. Panenka pokřtěná "Baby, dobře si to rozmysli" je ve skutečnosti jakýsi robot a jejím úkolem je dát mladistvým na vlastní kůži pocítit, jak náročná je péče o skutečné miminko. Umělohmotná panenka je naprogramovaná tak, aby každé dvě hodiny spustila nářek a přerušila jim telefonický rozhovor s přítelkyní či návštěvu kina; svou "chůvu" neušetří ani v noci.
"Mamka" nebo "taťka" musí v takovém případě všeho nechat a tisknout elektronické tlačítko na panenčině tělíčku až půl hodiny jen tak se podaří nářek malého křiklouna utišit. Klíč, jehož je k tomu zapotřebí, je upevněn k zápěstí teenagera po celé zkušební období, trvající obvykle několik dní. Účelem toho všeho je napodobit skutečnou situaci a ukázat, jak časově náročné je krmení, přebalování a péče o skutečné batole.
"Odpovědnost se tak stává mnohem realističtější než ve filmu nebo v knihách," tvrdí Carol Lambertová, mluvčí výrobce panenky v městečku Eau Claire ve státě Wisconsin. Třináctiletou Sachas Maysovou například malý tyran vzbudil během jediné noci hned čtyřikrát. "Po prvním dni jsem byla odhodlaná panenku okamžitě vrátit," připouští. "Znamená to spoustu odpovědnosti a brání vám to dělat věci, které by člověk dělal raději." Stejně jako Sachas tráví téměř milion dalších teenagerů ve Spojených státech mnoho neklidných a bezesných nocí péčí o panenku. Hračka, kterou vynalezl přibližně před pěti lety kalifornský letecký inženýr, si od té doby vydobyla několik ocenění. Stojí 250 až 290 dolarů a vyrábí se politicky správně - v odlišných barvách pleti. K mání je i "crack doll", panenkanarkomanka, simulující příznaky, jimiž trpí novorozenec matky užívající drogy; pláče a dožaduje se péče téměř nepřetržitě. V žádném jiném hospodářsky vyspělém státě netrpí nechtěným těhotenstvím více mladistvých než v USA. Podle údajů National Campaign for the Prevention of Teenage Pregnancies (Národní kampaň pro prevenci těhotenství mladistvých) je jich téměř milion ročně. Přestože jejich počet střemhlav klesá, neplánované rodičovství má stále ještě na svědomí předčasné ukončení školní docházky, chmurné perspektivy na získání zaměstnání a s tím související sociální problémy. Přestože nejsou k mání komplexní statistické údaje, učitelé a zaměstnanci škol hovoří o překvapivé změně postoje. "Před testem s panenkou téměř polovina dětí tvrdila, že se cítí dostatečně zralá na rodičovství. Po něm - nikdo," usmívá se Aimee Bollinger Smithová stojící v čele sociálního programu uskutečňovaného v Baltimore County ve státě Maryland. Zároveň podle ní výrazně stoupla ochota používat antikoncepční prostředky. Jsou to především školy a sociální instituce, které tříkilovou panenku, imitaci skutečného mimina, vysoce oceňují. Dříve se péče o kojence na školách demonstrovala na atrapách vyrobených z pytlíků naplněných moukou a syrovými vejci. Umělohmotná panenka ve srovnání s těmito neumělými napodobeninami disponuje nejen mocnými "plícemi", ale také nepřipustí, aby ji "rodič" ignoroval. Mikročipy zabudované do jejího tělíčka registrují, zda není zanedbávána nebo zda s ní není neurvale zacházeno. Pokud ano, znamená to, že se "mamka" nebo "taťka" ocitnou u učitele "na koberečku", popřípadě dostanou horší známku. Nejhorší a nejobávanější trest však má podobu prodloužení péče o ubrečené "mimi".

Video