Miloš Zeman na pražském sjezdu. (17. října 2009)

Miloš Zeman na pražském sjezdu. (17. října 2009) | foto: Dan Materna, MF DNES

Napřed odešli od Paroubka k Zemanovi, teď chtějí zpět

  • 626
Loni na podzim se desítky členů ČSSD z Litoměřicka pohádaly se spolustraníky, vystoupily ze sociální demokracie a přeběhly do Strany práv občanů někdejšího šéfa socialistů Miloše Zemana. Nyní se hádají znovu a od Zemana se chtějí vrátit zpět k Paroubkovi.

"Z deseti organizací Strany práv občanů odchází asi 70 lidí. Rozpadá se buňka v Lounech, Břvanech, odcházejí lidé z Dolní Poustevny, Děčína, Podsedic, Třebenic a dalších organizací," uvádí starosta Podsedic na Litoměřicku, bývalý poslanec Robert Kopecký, který již vedení Strany práv občanů (SPO) oznámil, že odejde také.

Podle Kopeckého zmítají stranou Miloše Zemana právě v jeho volebním regionu na severu Čech ostré spory. On sám je jejich aktérem.

"Už s nimi nechci být"

"S některými lidmi nechci mít nic společného, třeba s volebním koordinátorem Miroslavem Brožíkem, jenž byl za bývalého režimu vysoce postaveným svazáckým funkcionářem a byl zapleten do kauzy lehkých topných olejů," říká Kopecký.

K Zemanovi přestoupil před pár měsíci z ČSSD, z níž odešel kvůli vnitřním sporům. "A se mnou odešlo dalších sto lidí, zhruba polovina jich přešla k panu Zemanovi. Myslel jsem si, že zde budou lepší vztahy než v ČSSD, ale naopak jsou ještě horší," tvrdí Kopecký.

Jedním z důvodů, proč Kopecký odcházel z ČSSD, bylo, že se nedostal do popředí kandidátky do parlamentních voleb. Přestože SPO zatím nemá kandidátku (alespoň tu oficiální) hotovou, Kopecký tuší, že ani zde nezíská volitelné místo, a znovu se cítí nedoceněný.

"Můj odchod ale v žádném případě nesouvisí s tím, že bych neměl šanci být na volitelném místě kandidátky. Jde o ty vztahy a o to, že já mám v kraji nějaké postavení," chrlí ze sebe Kopecký a vyjmenovává další, kteří prý z SPO odcházejí.

Kopecký do žádné strany nyní již vstoupit nechce. Někteří jeho kolegové však opět míří od Zemana k Paroubkovi, od něhož před časem zběhli. Například Čestmír Spousta, jenž býval členem ČSSD v Podsedicích a nyní je v SPO.

"Chci odejít," říká odhodlaně. "Nelíbí se mi jednání některých členů, kteří sledují osobní zájmy a ovlivňují některé organizace, a já jsem se rozhodl, že s takovými lidmi tam nebudu," řekl. Konkrétní ale být nechtěl. Jen zmínil, že mu někteří spolustraníci dělali problémy s tím, aby vůbec založil svou buňku SPO.

Paroubek: Jsem velkorysý, vezmu je zpět

Miroslav Brožík o konfliktu ví, nikdo z nespokojených členů SPO s ním prý však nemluvil. "Řekl bych to slovy Miloše Zemana: Pokud někdo vstupuje do SPO proto, aby se stal jedničkou kandidátky, není to nejchvályhodnější důvod. A pokud pak někdo vyvolává konflikt, není to dobré," uvedl Brožík.

Odmítá být spojován s kauzou lehkých topných olejů, popírá také, že by byl vysoce postaveným funkcionářem KSČ. "Já jsem obchodoval s pohonnými hmotami asi jako každý v Litvínově, ale neprodal jsem ani litr topného oleje, i když o tom některé zlé jazyky mluví. A k minulosti: byl jsem jeden z party, která se zasloužila o záchranu Jezeří před zbouráním a byl jsem vyhodnocen jako šéf Brontosaurů v SSM. Nebyl jsem žádný funkcionář, naopak jsem byl šikanován i v KSČ. Tam jsem šel v roce 1989 kvůli výzvě bojovat proti okupantům," řekl Brožík.

Čestmír Spousta a další nyní zvažují, že se do ČSSD vrátí. "Už ale ne na Litoměřicko, odkud jsem kvůli sporům odešel, ale třeba na Lounsko," říká Spousta.

Šéf ČSSD a volební lídr v Ústeckém kraji Jiří Paroubek je ochotně uvítá zpátky. "Odešlo jen 28 lidí a to není závratné číslo. A pokud si uvědomili chybu a chtějí se vrátit, tak pokud jde o mě, já jsem velkorysý. Takže pokud se chtějí vrátit, včetně Roberta Kopeckého, tak já s tím problém nemám," reagoval Paroubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video