Napít se a nadýchat do auta znamená neodjet

  • 15
Boj proti alkoholu za volantem se přesouvá od zákonných represí k technologickým pomůckám. Velká Británie se přidá po bok Austrálie, Kanady, Švédska či USA a spustí testování projektu "Alcolock" - zařízení, které nedovolí řidiči, jenž pil, nastartovat auto.

Alkoholový zámek, jak by se dal alcolock přeložit, je elektronické zařízení nainstalované v autě.

Řidič musí před nastartováním dýchnout do trubice přístroje. Pokud senzor rozpozná přítomnost alkoholu, zablokuje startér.

Dobrovolníci budou platit
V Británii projekt v počáteční fázi vyzkouší 200 dobrovolníků z Bristolu a Midlands, napsal nedělník Observer.

Jednotlivá zařízení budou shromažďovat získaná data, která později zanalyzují pracovníci britského ministerstva dopravy.

Pokud se některý z šoférů pokusí řídit opilý, bude muset své chování vysvětlit a pravděpodobně přijde o sto liber - tolik stojí instalace zařízení do automobilu.

Alcolock snižuje recidivu
Britské ministerstvo dopravy uvádí, že zkušenosti z jiných zemí potvrdily blahodárný vliv alcolocků na "převýchovu" recidivistů.

Během dvou let, po které bývá zařízení v autě chronického pijáka přítomné, se počet pokusů o řízení pod vlivem snížil o 28 až 65 procent oproti nevybaveným vozidlům. Rozpětí úspěšnosti je dáno výsledky v různých státech.

Například ve Švédsku experiment probíhá od roku 1999 do letoška. Základní koncepci alcolocků zvažuje kromě Británie údajně dalších jedenáct evropských zemí.

Zařízení pracovně nazvané "alcolock" prověří, zda člověk nepil před řízením. Pokud se alkohol v jeho dechu objeví, přístroj mu neumožní nastartovat auto. (3. března 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue