Napětí v Zimbabwe se stupňuje

Situace před březnovými volbami v Zimbabwe se vyostřuje. Švéd Pierre Schori, který měl vést evropské pozorovatele při zimbabwských prezidentských volbách, byl vyhoštěn. Schori v Londýně prohlásil, že ničím zimbabwské úřady neprovokoval. Prezident Robert Mugabe se snaží snížit napětí v zemi a prohlásil, že volby budou spravedlivé a svobodné.

Prezident se zároveň snaží získat podporu afrických států v době sílící kritiky Evropské unie. V Mosambiku jednal s prezidentem Joachimem Chissanem a malawiským protějškem Bakilim Muluzim.

"Ovšem že volby budou svobodné a spravedlivé a obejdou se bez násilí. Násilí nechceme. Jakmile dojde k násilnostem, bude to špatné," prohlásil Mugabe.

Situaci mu ale komplikuje spor s Evropskou unií, která chce v pondělí na zasedání v Bruselu projednat přímé akce proti Zimbabwe za vyhoštění Schoriho. Mugabe uvedl, že Schori byl vyhoštěn ze země, protože není z jedné z devíti evropských zemí přizvaných do skupiny pozorovatelů. Odmítl zároveň kritiku EU, že v zemi toleruje porušování lidských práv a používá špinavé triky k zastrašování voličů.

Oficiální činitelé EU ale pohrozili, že za Schoriho vyhoštění stáhnou ze Zimbabwe všechny pozorovatele a uvalí vůči Harare sankce, které by mohly zahrnovat i škrty v zahraniční pomoci a zákaz cestování do zemí EU pro Mugabehgo a další vládní činitele.

Pozorovatel vyhoštěn ze Zimbabwe
Švéd Pierre Schori po svém vyhoštění v Londýně řekl, že neudělal určitě žádnou profesionální chybu a ničím zimbabwské úřady neprovokoval. "Držel jsem se zpátky, jsme profesionálové, dáváme pozor, abychom nepůsobili bojovně," řekl v rozhovoru pro televizní stanici Skynews.

Podle zimbabwských úřadů byl vyhoštěn kvůli aroganci a urážkám. "Jsou to jen výmysly, které mají ospravedlnit velmi špatné rozhodnutí. Zimbabwské úřady nesnášejí, když se zcela nepodvolíme jejich požadavkům a podmínkám," řekl předtím BBC.

"Byl jsem tam jako pozorovatel už v roce 2000, bylo to klidnější. Tentokrát je to tvrdší, Zimbabwe přitáhlo šroub. Nevím, co chtějí ukrýt, ale je zřejmé, že některé z nás si tam nepřejí," dodal.

Jako šéf evropské pozorovatelské mise v roce 2000 zveřejnil velmi kritickou zprávu o vládě prezidenta Roberta Mugabeho. I tentokrát měl stát v čele evropských pozorovatelů, kteří mají dohlédnout na volby 9. a 10. března. Harare vetovalo přítomnost osob ze šestice evropských zemí, jež jsou údajně nakloněny místní opozici. Jsou to Švédsko, Finsko, Dánsko, Německo, Británie a Nizozemsko.

Švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová prohlásila, že Schoriho vyhoštění je definitivní důkaz, že Mugabe chce zabránit Evropanům volby sledovat. V Harare je už 30 pozorovatelů z plánovaných 150, ale osud pozorovatelské mise je velmi nejistý.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue