Napětí v ČSSD roste. Zeman je v Praze

  • 34
Vladimíra Špidlu čeká horké sobotní odpoledne: vedení ČSSD hledá viníka porážky v eurovolbách. V Praze už jsou připraveni všichni Špidlovi kritici včetně Miloše Zemana. Přichází den, který napoví mnohé o budoucnosti vlády i sociální demokracie.

Čtyři hodiny po poledni se sejde v sídle strany třicet dva klíčových sociálních demokratů, kteří by měli říci, jaké důsledky vyvodí ČSSD z volebního debaklu ve volbách do Evropského parlamentu.

V tomto okamžiku je jasné pouze to, že strana je roztříštěná a názorů na řešení krize je celá řada. MF DNES na základě rozhovorů s členy ČSSD sestavila čtyři nejpravděpodobnější varianty.

Varianta 1: Špidla zůstane.
Koalice bude pokračovat v současném složení, tedy ČSSD, lidovci a unionisté spolu budou dál vládnout. Zároveň Špidla přežije pokus o svržení - zůstane jak premiérem, tak stranickým šéfem.

"Vedení by mělo předložit určitý plán, jak pokračovat ve vládní odpovědnosti a jak dovést stranu k řádnému sjezdu. Pak by nebyla chyba, kdyby dostalo důvěru," říká ministryně Petra Buzková. Kromě ní tuto verzi podporují v ČSSD třeba poslankyně Jitka Vojtilová, Oldřich Němec, šéf sněmovny Lubomír Zaorálek nebo člen vedení strany Petr Smutný.

Varianta 2: Německý model.
Jde také o pokračování nynější koalice v čele s premiérem Špidlou. Ten by však měl uvolnit křeslo šéfa ČSSD a přepustit ho Stanislavu Grossovi. Straníci si od takové rošády slibují, že nesrozumitelného intelektuála Špidlu nahradí pro lidi přívětivější tvář Stanislava Grosse.

Takové rozdělení funkcí funguje třeba v Německu. "Je to východisko, jak pokračovat v reformním tempu vlády a zároveň ukázat povolební sebereflexi," říká poslanec Milan Ekert.

Varianta 3: Grossův nástup.
Prosazuje ji skupina nespokojených sociálních demokratů, kteří žádají hlavu Vladimíra Špidly: má odstoupit z premiérského i stranického postu. Nahradil by ho Stanislav Gross, jenž by pak sestavil novou, menšinovou vládu ČSSD. "Měl by převzít řízení strany, a pokud by padl Špidlův kabinet, pak i vládu," míní Josef Hojdar.

Síla skupiny prosazující tuto variantu vzrostla, když se k ní přidali i tradiční stoupenci bývalého předsedy strany Miloše Zemana. ODS takovou "Grossovu" menšinovou vládu odmítá tolerovat, takže by musela hledat pomoc u komunistů.

KSČM už podporu dokonce slíbila - žádá jen "odstranění" Špidly a US-DEU. Takovému řešení by se však vzepřeli "antikomunisté" v ČSSD, třeba ministři Petra Buzková, Milan Urban a Jozef Kubinyi a šéf sněmovny Lubomír Zaorálek.

Varianta 4: Škromachův plán.
Další straníci chtějí počkat se změnami až "zchladnou" emoce a nynější roztrpčení z volebního propadáku. "Koncem září, začátkem října by měl proběhnout mimořádný stranický sjezd s jediným bodem: volba předsedů a místopředsedů," říká místopředseda ČSSD a ministr práce Zdeněk Škromach.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video