Napětí roste a hrozí, že Miloševič zůstane

Enormní obavy panovaly v pátek před nedělními jugoslávskými prezidentskými a parlamentními volbami, že dosavadní prezident Slobodan Miloševič, obviněný mezinárodním tribunálem v Haagu z válečných zločinů, zůstane nadále u moci navzdory výsledkům hlasování.

"Nový volební zákon je otevřenou bránou pro defraudace," soudí Marko Blagojevič, představitel nezávislého Ústředí pro svobodné volby a demokracii (CESID).

Navíc se v Jugoslávii dále zvýšilo napětí, když srbský voják v Černé Hoře zastřelil černohorského policistu. Stalo se tak při incidentu mezi srbskou armádou věrnou Miloševičovi a policií ve službách prozápadní černohorské vlády. Podle posledních průzkumů veřejného mínění měl Miloševičův rival, kandidát opozice Vojislav Koštunica, slušný náskok šesti až dvaceti procent.

Představitelé jugoslávské opozice i západní diplomaté však předpovídají, že Miloševič bude vládnout dál. Potvrdil to včera jugoslávský premiér a prezidentův muž Momir Bulatovič, když prohlásil, že Miloševič může zůstat v úřadu do poloviny roku 2001.
"Podle ústavního práva nemůže být mandát prezidenta zkrácen. Bude trvat do svého vypršení, což bude v polovině roku 2001," uvedl Bulatovič. Západní pozorovatelé upozorňují, že jde o trik.

Mandát měl původně Miloševičovi skutečně vypršet v udaný termín. Vloni v červenci však srbský vůdce prosadil ústavní změny, podle kterých změnil pravidla prezidentských voleb, aby mohl znovu kandidovat a udržet se u moci. Současně nechal vypsat na konec září i nové volby.
Nyní, když to vypadá, že by nemusel vyhrát, odvolává se na původní mandát.

Podle posledních zpráv v Bělehradě vzrůstají obavy z možných nepokojů po vyhlášení výsledků nedělního hlasování.
Podobné napětí vládne i v černohorské Podgorici kvůli střelbě mezi armádou a policií.

Diplomaté přitom varují, že podobnými incidenty začaly předchozí balkánské konflikty ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Bosně i v Kosovu.

Hlavní představitel severokosovských Srbů Oliver Ivanovič tvrdí: "Nikdo nebude moci kontrolovat, zda někdo nehlasuje víckrát, hlavně proto, že neexistuje informační systém."

Miloševič však podle mnohých může volby, kterých se nesmějí účastnit mezinárodní pozorovatelé, i lehce zfalšovat. Jednak naprosto ovládá hlavní média a může také manipulovat čísly voličů z Kosova a z Černé Hory. V Kosovu mezinárodní správa volby mezi Srby nezakázala, i když je nepodpořila, a v Černé Hoře prozápadní vláda Mila Djukanoviče jen vyzvala k jejich bojkotu. Nikdo tak nebude schopen přesně kontrolovat tyto hlasy.

Miloševič, jak upozorňují západní agentury, hraje vabank. Ačkoli na posledním mítinku v Černé Hoře prohlásil, že ve volbách jde o příští osud Srbska a Jugoslávie, ve skutečnosti bojuje o své politické existenční přežití. Pokud totiž ve volbách prohraje, ztrácí téměř možnost, že se vyhne trestnímu stíhání haagského tribunálu. Ten ho dal na černou listinu kvůli odpovědnosti za válečné zločiny, jichž se dopustily srbské ozbrojené síly během kosovské krize, když vyhnaly z Kosova statisíce Albánců a tisíce jich zabily. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video