Nápady pro nechtěné smetí

-
Vyspělý svět přemýšlí, jak si nezaplevelit krajinu skládkami odpadů, a to vede techniky k docela neobvyklým nápadům.

Evropská unie nařídila, aby od 1. července roku 2002 byly na skládky ukládány pouze takové odpady, které už nejde dál nijak zpracovat. Ostatní odpady se budou muset povinně přepracovat na použitelné suroviny nebo alespoň spálit ve spalovně, kde se dá využít tepla spalin pro vytápění nebo pro výrobu elektřiny. Ale to přináší potíže. Jak se s tím vyrovnávají výzkumníci, ukázala nedávná výstava technologií pro životní prostředí Pollutec v Paříži.

Dobře zabalené odpady

Třeba promíchané smetí z domácností, které už nejde dál vytřídit. Ve velkém městě se může okamžitě spálit ve spalovně. Ale v malém městě nebo na vesnici by se celoročně běžící spalovna pořádně prodražila a doprava smetí do vzdálené spalovny by taky nebyla levná. A tak technici americké firmy Harris Waste Management nabídli v Paříži Evropanům řešení právě pro tuto situaci. Teplo ze spalovny pro vytápění okolních domů najde pochopitelně uplatnění spíše v zimě než v létě. Proto se v menších aglomeracích může postavit spalovna, která funguje jenom v zimě a spaluje smetí, jež se v okolních vesnicích nahromadilo v průběhu roku. Experti ze společnosti Harris tedy vyvinuli zařízení, které domovní odpad nejdříve stlačí do balíku a pak jej ještě automaticky neprodyšně obalí plastovou fólií. Zabalené smetí nepáchne a nešíří se z něj nechtěné mikroorganismy, takže může počkat do chladnějších měsíců, než místní spalovna začne pracovat.

Využití starých konzerv

Jiný nápad nabízejí Evropanům Kanaďané. Co například dělat s potravinovými konzervami, jimž prošla záruční lhůta? Vyhodit je na skládku bude zakázáno, ale znovu zpracovat jejich plech je obtížné, protože jídlo, které obsahují, při recyklaci překáží. Vývojoví pracovníci kanadské společnosti Eko Manufacturing vymysleli pro evropský trh speciální lis, který konzervy stlačí do plechových válců, jež se dají snadno přepravit na další zpracování. Co je však podstatné - lis přitom současně odvede vytlačené jídlo do přistavených nádrží. "Potraviny je pak možné kompostovat, použít jako hnojivo, případně jako krmivo pro zvířata," říká Anne Hanquiezová, pařížská zástupkyně společnosti Eko Manufacturing. "S tím, jak nabývají účinnosti nové zákony na ochranu životního prostředí, bude v Evropě růst i poptávka po technologiích, které jim vyhoví," soudí. To, co je dnes ještě obvyklé, tedy jednoduše házet všechny odpadky do jednoho koše a pak do jedné popelnice či kontejneru, přestane být brzy možné ve vyspělé Evropě a pak i v tuzemsku. Čím lepší, a třeba i kurióznější způsoby zacházení se smetím tedy technici vymyslí, tím méně starostí budou ostatní lidé mít.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video