Čeští chemici. (Ilustrační foto)

Čeští chemici. (Ilustrační foto) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Napadený podpraporčík už nebude velet

  • 48
Podpraporčík elitní vojenské brigády z Liberce, kterého kolegové osprchovali na podbřišku a o několik dní později ho jeden z nich napadl a přiškrtil, už nebude mít podřízené. Armáda ho sesadila z funkce a převelela k jinému praporu.

"Chyba byla na obou stranách. On jako velitel selhal. Kdo nemá autoritu, nemůže zastávat post velitele. Tento muž tedy na novém místě nebude mít pod sebou podřízené," uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Co bude s napadeným podpraporčíkem? "Kde není kázeň, nefunguje velení. Voják bude převelený k jinému útvaru," dodal.

Sám napadený Jan Kašuba přiznává, že jeho autorita u vojáků nebyla taková, jaká měla být. "Čtyři roky jsem s tím neměl žádné problémy. Byl jsem výborně hodnocený. Zhoršilo se to v poslední době," řekl. Proto jej před časem vedení přeložilo a dostal jinou funkci, kde neměl šest podřízených, ale dva.

"Byl jsem na tomto postu spokojený. Nyní mne i kvůli medializaci znovu převeleli tentokrát k 311. praporu. Jakou funkci tam budu mít, ještě nevím. Patrně to bude nějaký řadový post," zmínil Kašuba.

Vojáci se teď na něho dívají jako na černou ovci
Upozornil přitom, že jeho postavení u útvaru nyní není dobré. Kolegové se na něj dívají jako na černou ovci.

"Je mi líto, že utrpěla prestiž útvaru, ale to není má vina, protože jsem nebyl tím, kdo celou věc vynesl ven a oznámil médiím," dodal podpraporčík. U armády chce prý i přesto zůstat. "Půjdu jinam a znovu si začnu budovat kariéru. Jsem poučený a budu k lidem přistupovat jinak."

Kauza se objevila v médiích minulý týden a souvisí se dvěma incidenty, k nimž došlo v kasárnách mezi vojáky liberecké 31. brigády radiační, chemické a protichemické ochrany letos v létě.

Nejprve vojáci vzali velitele jednoho z chemických útvarů, odnesli jej na lavici v dekontaminačním stanu. Kolegyně mu rozepnula kalhoty uniformy a další voják jej postříkal vodou v rozkroku.

"Bral jsme to od počátku jako klukovinu, jako hloupou legraci. Nechtěl jsem to hlásit. Oni se bavili na můj účet a velkoryse jsem to přecházel," uvedl ke kauze podpraporčík Kašuba.

Jako šikanu to pětadvacetiletý voják nechce označit, byť mu to bylo nepříjemné a kolegové si dokonce incident nahráli na mobilní telefon a posílali si záznam po útvaru pro "pobavení".

"Nemám informace, že by v útvaru docházelo k šikaně," potvrdila mluvčí libereckých chemiků Karolína Zemanová.

Obětí se stal Kašuba ještě jednou o několik týdnů později, kdy jej měl jeho čtyřiadvacetiletý kolega po hádce přitlačit ke zdi, přiškrtit a způsobit mu zranění.

"To vyšetřovala státní policie a nyní vrátila spis na velitelství s tím, že se nejedná o trestný čin ublížení na zdraví, ale o přestupek," informoval mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Oba případy ponížení se sprchou i napadení nyní armáda řeší jako podezření z přestupků proti občanskému soužití, za něž aktérům hrozí několikatisícové pokuty a kázeňské tresty.

"Incident ve sprše stále objasňujeme, proto je těžké nyní zveřejnit počet lidí podezřelých z přestupku," upřesnil Čermák.

Dva z vojáků, kteří se na napadení v dekontaminačním stanu podíleli, odcházejí do civilu. "Žena a muž jdou do zálohy na vlastní žádost," dodala Zemanová.

Mluvčí ministerstva potvrdil, že jejich odchod souvisí s tímto případem. "Požádali o to ještě před medializací kauzy," uvedl Čírtek.

Podle něj je liberecká aféra první svého druhu od doby, kdy v Česku vznikla profesionální armáda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video