Libyjští ozbrojenci zabili amerického velvyslance, zřejmě kvůli filmu

  • 982
Ozbrojenci zabili v libyjském Benghází amerického velvyslance a tři další zaměstnance diplomatické mise. Čtveřice nepřežila úterní útok na americký konzulát. Rozzuření ozbrojenci ho napadli zřejmě kvůli filmu hanobícímu muslimského proroka Mohameda.

Zatím ale není jasné, jak pracovníci americké ambasády v Libyi v čele s velvyslancem Christopherem Stevensem zemřeli. Agentura Reuters nebo televize CNN hlásí, že je zabila raketa. Televize al-Džazíra i ale uvádí, že se velvyslanec během útoku na konzulát příliš nadýchal kouře.

Chris Stevens

Dvaapadesátiletý diplomat působil coby velvyslanec v Libyi v letech 2007-2009 a pak během povstání v roce 2011. Byl jedním z prvních diplomatů, které do Libye Washington poslal po obnovení diplomatických vztahů mezi USA a tehdejším libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím v roce 2007. Naposledy ho americký senát coby velvyslance v Libyi potvrdil v květnu letošního roku. Kromě rodné angličtiny mluvil i arabsky a francouzsky.

Pro americkou diplomacii Stevens pracoval od roku 1991, působil postupně v Rijádu, Káhiře, Damašku i Jeruzalémě.

Až do úterní noci bylo zabito během výkonu služby pět amerických velvyslanců, naposledy to byl v roce 1979 americký velvyslanec v Afghánistánu Adolph Dubs. Dalšími byl třeba Francis E. Meloy v Libanonu v roce 1976  nebo Rodger Davids o dva roky dříve na Kypru.

Americký velvyslanec v Libyi Chris Stevens na archivním snímku

Zdroj: BBC, CNN, The Times

Ozbrojený dav napadl americký konzulát ve východolibyjském Benghází v úterý večer. Útočníci budovu zapálili a stříleli na ni z raketometů. Velvyslanec a další tři zaměstnanci ambasády pak zemřeli, když ve spěchu budovu diplomatické mise opouštěli. Jejich auto zasáhla raketa, popisuje agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného libyjského činitele.

Al-Džazíra na svém webu píše, že velvyslanec byl v Benghází na krátké návštěvě, rozzuřený dav ale ve stejnou chvíli napadl americký konzulát. Diplomat se dle jeho zdrojů udusil společně se dvěma členy ochranky, která ho doprovázela, popsal s odvoláním na zdroje z libyjských bezpečnostních složek zpravodaj al-Džazíry v Libyi Sulejmán Idrissí. Kromě tří Američanů ještě zemřel zaměstnanec konzulátu, jeho totožnost ale zatím nikdo nezveřejnil. Další dva lidé jsou zraněni.

Těla mrtvých už byla převezena na letiště do Benghází, odkud je převezou přes Tripolis na americkou vojenskou základnu v Německu, píše al-Džazíra. "Odsuzuji zbabělý čin útoku na americký konzulát a zabití pana Stevense i dalších diplomatů," napsal na sociální síti Twitter náměstek libyjského premiéra Mustafa Abú Šagúr.

Smrt amerického diplomata a tří zaměstnanců velvyslanectví v Libyi potvrdil už i prezident USA Barack Obama. Původní informace hovořily o tom, že během útoku zemřel jeden pracovník konzulátu a další byl zraněn. 

Útoku v Benghází předcházel incident v Káhiře. Kolem tří tisíc demonstrantů se tam shromáždilo u americké ambasády a dvě desítky lidí nakonec strhly z budovy americkou vlajku. Tu pak roztrhali a její zbytky spálili.

Násilné protesty v obou zemích s největší pravděpodobností vyprovokovala zloba kvůli dvouhodinovému snímku Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů), který napsal a natočil americko-izraelský filmař Sam Bacile. Ten se nechal slyšet, že prý chtěl, aby snímek byl kontroverzním politickým prohlášením, které odsoudí islám.

Muslimové považují za urážku zpodobňování proroka Mohameda a o to hůře snášejí, je-li vyobrazen hanlivě nebo s výsměchem. Například karikatury muslimského proroka v dánském listu před sedmi lety vyvolaly nepokoje v mnoha zemích.

Nicméně se objevila i zpráva, že za útokem na americký konzulát v Libyi stojí zastánci zabitého Muammara Kaddáfího, který vládl v zemi dlouhá léta až do loňského povstání. Náměstek ministra vnitra Vánis al-Šaríf naznačil, že ozbrojenci se mohli mstít za nedávné vydání někdejšího šéfa Kaddáfího tajné služby z Mauritánie do rukou nové libyjské vlády.

Bylo to vůbec poprvé, co se americké diplomatické mise staly terči útoků v obou zemích, podotkla agentura AP a připomněla, že obě země se dodnes snaží stabilizovat po loňském svržení dlouholetých vládců - egyptského Husního Mubaraka a libyjského plukovníka Muammara Kaddáfího.

"Byl to jeden z nejvážnějších útoků v Libyi na zahraniční misi. Situace je prý nyní klidná. Identita ozbrojenců, kteří zaútočili na americký konzulát, je skoro stejně obskurní jako podomácku vyrobený nízkorozpočtový film, který násilí vyprovokoval," hlásí z Libye korespondentka televize BBC Rana Jawadová s tím, že dle dostupných informací útočili na misi ozbrojení muži, z nichž někteří patří k brigádě Ansar al-Šaría.

Jawadová podotkla, že ať už byl za útokem kdokoliv, byl si vědom slabosti centrální vlády, která mimo jiné nemá dosud k ruce pořádnou armádu, jež by proti podobným násilnostem mohla zakročit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue