ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Od nápadu na povinnou dělenou rodičovskou dává ČSSD rychle ruce pryč

  • 18
Návrh uzákonit povinné rozdělení rodičovské dovolené mezi otce a matku, s nímž přišly ženy z Oranžového klubu ČSSD, ve straně tvrdě narazil. "V některých zemích to funguje. Není to ale úplně možné přenést do našich podmínek," řekl iDNES.cz stínový ministr práce a sociálních věcí Roman Sklenák.

Odmítavě se k návrhu, který hájí mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová Tominová, postavil i místopředseda strany Zdeněk Škromach. "Nikdo nikoho nemůže nutit, aby byl na mateřské či rodičovské povinně," vyjádřil se pro lidovky.cz.

Jak to funguje v zahraničí

Například ve Švédsku má každá rodina nárok na 480 dní placené rodičovské dovolené. Jeden partner si může vzít maximálně 420 dní (muž nebo žena) a druhý musí vyčerpat zbývajících 60 dnů. Pokud druhý rodič nevyčerpá 60 dnů před tím, než dítě dovrší osm let věku, pár o tyto dny přijde.

Podobný model byl zaveden v Německu. Na rodičovské peníze (Elterngeld) mají rodiče nárok 14 měsíců. Podmínkou je, že jeden rodič může čerpat minimálně dva a maximálně 12 měsíců. Na ty další dva měsíce dostane rodina Elterngeld, pokud na rodičovskou nastoupí i druhý rodič.
www.oranzovy-klub.cz

Už nyní je tak jasné, že jak se návrh náhle objevil, tak také jepičím životem skončí. "To je věc, která funguje v několika severských zemích a normálně se diskutuje v dalších zemích Evropské unie, tak nevím, proč by se o tom nediskutovalo tady. Je určená jedna část rodičovské dovolené, která je takzvaně pro druhého rodiče. A když si ji druhý rodič nevybere, tak propadne," uvedla Marksová Tominová pro iDNES.cz (najdete ho zde).

Porozumění nenašla nejen v sociální demokracii, ale ani u komunistů, kteří by v příštích volbách podle jedné ze strategií strany mohli tolerovat menšinový kabinet sociálních demokratů. "Nejsem ve střetu zájmů, děti už mám velké. Je to na domluvě partnerů. Je to věcí racionálního ekonomického rozhodování," uvedl místopředseda KSČM a její ekonomický expert Jiří Dolejš.

Zdůraznil, že už nyní se mohou partneři domluvit, kdo má zůstat doma na rodičovské a někdy se vyplatí, aby to byl muž, pokud má žena výrazně vyšší plat. "Tvrdá reglementace této záležitosti není vhodná," míní Dolejš.

Oranžový klub, občanské sdružení, které je blízké ČSSD navrhlo straně deset bodů, které strana o víkendu rozeslala do médií tiskovou zprávou. Jeden z bodů doslova zní: "Navrhujeme uzákonit povinné dělení rodičovské dovolené mezi otce a matku. Zaměstnavatelé si musí zvyknout, že nejen žena je nespolehlivou zaměstnankyní s rizikem rodičovství."

Mezi další nápady Oranžového klubu, za které se Marksová Tominová postavila, patří zálohované výživné, které by místo neplatiče poskytl stát, který by pak alimenty vymáhal, či zákonný nárok pro každé dítě od tří let na umístění v mateřské škole.

Mateřské školy by přitom podle sociálních demokratek musely fungovat ve všechny pracovní dny v týdnu alespoň od 7 do 18 hodin, aby rodiče byli schopni absolvovat osmihodinovou pracovní dobu, zákonem stanovenou přestávku na oběd a cestu do práce i z ní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video