Nanotechnologie přinesly Nobelovu cenu

  • 2
Společná práce na nových objevech v oblasti nanotechnologií a přesného měření přinesla letošní Nobelovu cenu za fyziku dvěma americkým a vědcům a jejich německému kolegovi. Eric Cornell, Carl Wieman a Wolfgang Ketterle se vedle prestižního ocenění podělí i o finanční prémii deset milionů švédských korun, což odpovídá asi 34,6 milionu korun českých.

Švédská Královská akademie věd ocenila přínos vědců k "Bose-Einsteinově kondenzaci a za fundamentální studie vlastností kondenzátu". Za touto formulací se skrývá schopnost vytvořit mimořádně čistou a soudržnou formu hmoty podobným způsobem jako třeba laser koncentruje světelné paprsky. "Tento rok laureáti Nobelovy ceny naučili 'zpívat atomy unisono' a objevili tak nové skupenství hmoty," uvedla v prohlášení Královská akademie věd.

Pomocí této technologie lze vytvářet atomové lasery, které v budoucnu umožní výrobu počítačových čipů mnohem menších, rychlejších a výkonnějších než dnes. Využití mohou nové objevy nalézt i při tvorbě naváděcích systémů, které dokáží určit například polohu letadla nebo kosmické lodi s přesností na několik centimetrů.

Nejmladšímu z trojice oceněných fyziků, Ericu Cornellovi, je teprve 39 let. Cornell pracuje v U.S. National Institute of Standards and Technology v americkém státě Colorado. Odtud pochází také padesátiletý Wieman působící v University of Colorado. Ketterle, kterému je 43 let, provádí svůj výzkum na Massachusettském technickém institutu v americkém Cambridge.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video