Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nanonátěr umí vyčistit vzduch v ulicích. Zatím to předvádí na billboardu

  17:15aktualizováno  17:15
Na pražské magistrále nad Kačerovem se objevil reklamní billboard, který čistí vzduch. Firma zaměřující se na zelenou energii využila českého vynálezu, takzvaného nanonátěru. Ten spolu se slunečním zářením zbavuje okolní vzduch škodlivin. Je to vynález českého vědce Jana Procházky a jeho otce. Pomoci by mohl i ovzduší v tunelu Blanka.

Billboard s fotokatalickým nátěrem čistí vzduch na pražské magistrále u Kačerova | foto: Attention!Media

Jak přesně systém funguje?
Nanonátěr obsahuje krystalický oxid titaničitý, který se aktivuje denním světlem, jež obsahuje ultrafialové záření. Spouští tak oxidaci organických látek na svém povrchu. Likviduje malé koncentrace zplodin, které nám komplikují život. Konkrétně kouř, pachy, alergeny, ale i viry a bakterie. Nátěr likviduje i plísně a spóry. Představte si například zakouřenou místnost v hospodě. Kouř a kyslík spolu bez problému existují. Pokud jsou však stěny hospody natřeny fotokatalytickou vrstvou, v okamžiku, kdy se částečky kouře dotknou osvětleného nátěru, sežere je kyslík - zreagují se vzdušným kyslíkem a doslova se spálí. S nimi i pach kouře. Produkty rozkladu jsou většinou minerální látky, převážně neškodné molekuly vody a CO2 - výsledkem je tedy čistý vzduch.

Jak jste nanonátěr vlastně objevil?
Pracoval jsem kdysi pro výrobce nanočástic fotoaktivního oxidu titaničitého, který reaguje na slunečním záření. Sledoval jsem různé firmy, jak se snaží vlastností oxidu titaničitého využít v produktech k čištění vzduchu či například vody a zavést jej do běžného života. Problém byl ale s pojivy této látky. Organické pojivé látky fotokatalýza rozloží a používaná anorganika, tedy silikáty a silikony, pro změnu zablokují povrch nanočátic a zastaví potřebnou reakci. Během výzkumu naše firma objevila anorganické pojivo, které neblokuje povrch oxidu titaničitého, ale naopak jej vytlačuje na svůj povrch. Tak se vytvoří účinná vrstva. Touto na první pohled maličkostí vznikla ne barva, ale jakási nanočistička vzduchu, která je o dva řády účinnější než dosavadní produkty.

FOTOKATALÝZA

Je to proces chemického rozkladu látek za přítomnosti oxidu titaničitého a slunečního svitu, konkrétně UV-A záření. Vychází z přirozeného rozkladu některých látek působením světla. Fotokatalýza dokáže rozložit například oxidy dusíku, ozón, čpavek, oxid uhelnatý, uhlovodíky, pesticidy, ale i viry, bakterie, houby či částečky mikroprachu. Povrch materiálu je díky fotokatalýze odolný vůči znečištění a dlouhodobě si udržuje barvu i vzhled. Nanonátěr ničí i znečišťující látky ve svém okolí a čistí tak blízké prostředí.

"Kapacitně je plocha s nátěrem o velikosti 1 m2 schopna degradovat až 50 kg škodlivin za rok. Samozřejmě v praxi se tak vysoké koncentrace nevyskytují, takže reálně je to 1 až 3 kg za rok.," uvedl manažer Nanocentra J. Heyrovského v Praze Jiří Rathouský.

Nátěr má velmi dobrou stabilitu. Podle dosavadních zkoušek lze odhadnout jeho trvanlivost minimálně na 15 let.

Je to čistě český objev, nebo něco podobného funguje i v zahraničí?
Objev kvalitního pojiva a tím pádem výrazného zvýšení účinnosti fotokatalytických produktů je ryze českou záležitostí. Fotokatalytické produkty 1. generace s daleko nižší účinností se postupně objevují na trhu již od druhé poloviny devadesátých let.

Kde všude se tato metoda využívá?
Produkty s naším pojivem dnes najdete prakticky na každém kontinentu pod nejrůznějšími názvy. Dají se totiž využít téměř všude. Fotoaktivním nátěrem v interiéru prakticky uděláte z celé místnosti čističku vzduchu – nízkonákladovou, bezporuchovou, bezúdržbovou. Ta vás zbaví pachů, mastnoty, zatuchliny, nebudete muset tak často mýt okna, rozloží alergeny a vytvoří čisté prostředí bez většiny mikroorganismů. Pavouci tento nátěr také nemají rádi. V úřadech, školách, bankách, zdravotních zařízeních je také důležité odstranění pachů, ale hlavně zde lze využít fotokatalýzy jako prevenci šíření infekcí. Venku je podstatný ochranný samočistící efekt. Při ošetření fasády fotokatalytickou vrstvou nikdy neuvidíte její postupné tmavnutí. Vždycky je jako nová. A navíc čistí vzduch.

Má takový nátěr smysl i na billboardech?
Myslím, že reklamní plocha má příliš vysokou hodnotu, než aby byla používána pro tento účel, ale třeba zvukové bariéry a ostatní plochy by výborně plnily čistící funkci. Tímto směrem jde i legislativa Evropské unie, která chce zvukové bariéry vyrábět s vrstvou fotokatalytického betonu.

Mohlo by to pomoci například i v tunelech...
Určitě. Brzy budou foukat tuny koncentrovaných automobilových zplodin z tunelu Blanka a to přímo v historických částech města. Kyseliny, organické aromáty, pyreny a saze. Fotokatalýza umožňuje levně likvidovat zplodiny tam, kde vznikají. Tradiční metody jako filtrace nebo adsorpce jsou pro nižší koncentrace zplodin jak cenově, tak technicky zcela nepoužitelné. Například vzduch v Legerově ulici, kde se denně překračují dovolené limity znečištění ovzduší, by šel také takto jednoduše vyčistit a dostat hodnoty do povolených limitů.

Má váš vynález podporu vědecké obce? Proč se o něm tak málo mluví?
Naše řešení budí značný ohlas mezi experty, spolupracujeme s vědeckými kapacitami po celém světě. Fotokatalýza je relativně nový fenomén, který teprve v posledních pěti letech dostává komerční charakter. Chce to čas. Před vznikem graffiti v 70. letech také nemohly být antigraffiti nátěry, díky kterým rozpouštědla sprejů do povrchů neproniknou a lze je seškrábat. Státní podporu náš vynález nemá. Nikdy jsme o žádnou nežádali, zvládli jsme to vlastním nasazením a jsme za to rádi.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Dominik Feri slaví ve volebním štábu TOP 09. (21. října 2017)
Nejmladší poslanec Feri: Nepočítal jsem s tím, voliče nechci zklamat

V české Poslanecké sněmovně zasedne zatím nejmladší zákonodárce v historii. Je jím 21letý student Dominik Feri. Populární je hlavně mezi mladými lidmi, na než...  celý článek

Předseda ODS Petr Fiala oslavuje zisk více než 11 procent hlasů ve volbách do...
ODS slaví těsné stříbro, ve Sněmovně pokračuje i matador Benda

ODS se během sčítání hlasů nakonec ve vyrovnaném peletonu propracovala až na druhé místo za jasným vítězem voleb hnutí ANO. Strana pravděpodobně zůstane v...  celý článek

První volební den v pražské Hostivaři (20. října 2017)
SEZNAM: Kandidáti zvolení ve volbách 2017 do Poslanecké sněmovny

Přinášíme vám seznam nově zvolených členů Poslanecké sněmovny seřazených podle politických stran a volebních krajů.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.