Propuštění britští námořníci

Propuštění britští námořníci | foto: Reuters

Námořníci o íránském zajetí: Chtěli nás věznit sedm let

  • 239
V Británii předstoupili před novináře námořníci, kteří strávili skoro dva týdny v íránském zajetí. Měli jsme pásky přes oči a byli jsme vystaveni stálému psychickému tlaku, prohlásili. Režim prezidenta Ahmadínežáda jim prý vyhrožoval sedmiletým vězením.

"Po většinu nocí jsme byli vyslýcháni. Dávali nám dvě možnosti: mohli jsme přiznat vniknutí do íránských vod a díky tomu hned nasednout na letadlo domů. V opačném případě nám hrozili sedmiletým vězněním," uvedli námořníci.

Na tiskové konferenci chyběla hlavní "hvězda" skupiny, šestadvacetiletá Faye Turneyová. Ta během věznění napsala dopisy, v nichž přiznávala vniknutí do íránských výsostných vod a omlouvala se íránskému lidu. - více zde

Její kolegové potvrdili, že byla pod velkým tlakem. "Faye po celou dobu podléhala jiným pravidlům než my ostatní. Hned jak nás dovezli do vězení v Teheránu, oddělili ji od nás a řekli jí, že jsme všichni byli odesláni domů. My o tom nevěděli. Chovala se obdivuhodně," řekl jeden z propuštěných vojáků.

"Ze začátku jsme měli pořád zavázané oči," popisoval. "Dokonce i když jsme chodili na toaletu. A byli jsme drženi o samotě. Později, asi tak po týdnu, nás třeba na pár hodin vyvedli, abychom si společně zahráli šachy. Ale to bylo vždy součástí íránské propagandy," popsal.

Nejsme fanoušci Ahmadínežáda
"Bez ohledu na to, co bylo řečeno dříve, v okamžiku zajetí jsme byli mimo íránské výsostné vody," uvedl také jeden z námořníků. Dodal, že neklást odpor íránské pobřežní stráži bylo vědomé rozhodnutí. Kladení odporu by podle něj způsobilo mezinárodní problémy a pravděpodobně oběti na britské straně.

Víte o nějakých ústupcích, které byly v zájmu vaší bezpečnosti učiněny ze strany Británie či Spojených států? ptali se novináři. Námořníci jen kroutili hlavou: "O ničem nevíme, nic jsme neslyšeli."

A co si teď myslíte o íránském lidu a prezidentu Ahmadínežádovi? zněl další dotaz. "Abych řekl pravdu, byli jsme vystaveni určitému tlaku a určitým hrám a trikům," odpověděl jeden z námořníků po kratším váhání. "Vlastně nemám, co bych k tomu řekl. Asi takhle: nejsem jeho největší fanoušek."

Slova, která námořníci na tiskové konferenci pronesli, jim nadiktovalo britské ministerstvo obrany. Takovým tvrzením reagovala na sdělení z tiskové konference íránská televize. Celá tisková konference prý byla uspořádána jen proto, aby se zakryl nepovolený vstup britských vojáků do íránských vod.

Dva týdny věznění
Íránci zajali patnáct britských námořníků z lodi HMS Cornwall 23. března. Britové zrovna kontrolovali na irácko-íránském pomezí plavidlo, které podezírali z pašeráctví. Když se chtěli vrátit na své čluny, obklíčili je Íránci z Revolučních gard a odvezli pryč.

Incident vyvolal mezinárodní diplomatickou krizi, Londýn vyzval k okamžitému propuštění svých lidí a zmrazil jakékoliv styky s Teheránem. Z dvoutýdenního přetahování nakonec íránský prezident Ahmadínežád vyšel s úsměvem na rtech: námořníky propustil s tím, že jde o dárek britskému lidu k Velikonocům. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video