Náměstkyni šéfa policie hrozí vězení

  • 30
Nejvyšší vedení české policie zasáhla kriminální aféra. Ekonomické náměstkyni policejního prezidenta Ivaně Pánkové hrozí soud. Ten by pro ni mohl skončit v krajním případě osmi lety vězení. Pánková přesto zůstává ve službě a dál zastává jednu z nejvyšších policejních funkcí v zemi.

"Mohu potvrdit, že proti plukovnici Pánkové bylo zahájeno trestní stíhání. Je podezřelá z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku," řekl mluvčí pražského státního zastupitelství Martin Omelka.

Doplnil, že na takový delikt pamatuje zákon dvěma a v krajním případě až osmi lety odnětí svobody. Více odmítl říci. Sdílnější nebyl ani šéf inspekce ministra vnitra Mikuláš Tomin. "Je na to embargo," uvedl pouze.

Podle informací, které MF DNES poskytl nejmenovaný vysoce postavený policista, souvisí stíhání Pánkové s výběrem firmy, která dodala tuzemským policistům nová pouzdra na pistole.

POLICISTÉ NÁMĚSTKYNI BRÁNÍ

Vyjádření policejního prezidia:

Inspekce ministra vnitra ukončila předáním návrhu státnímu zastupitelství dlouhodobé šetření týkající se postupu ekonomického úseku Policejního prezidia ČR při nákupu zbraní a pouzder v souvislosti s přezbrojením policie.

Podrobnější informace ohledně procesních postupů či dalších rozhodnutí ve věci nejsme oprávněni komentovat, neboť to přísluší státnímu zastupitelství.

Policejní prezident nepřistoupil k personálním opatřením, neboť na základě dostupných informací nedospěl k závěru, že by setrvání náměstkyně ve výkonu služby ohrožovalo důležitý zájem služby nebo průběh šetření.

Obecně v této zemi platí, že cílem trestního stíhání je zjistit, zda se skutek, pro který je stíhání vedeno, stal, eventuálně zda je trestným činem.

Tento princip plně dopadá i na tuto kauzu.

npor. Mgr. Blanka Kosinová

Přednost dostala dražší nabídka z ciziny
Před českou značkou MLC Sport dostala při výběru přednost rakouská firma Sickinger. Její výrobek je však dvakrát dražší, a navíc nebyl testován ve všech dostupných zkouškách.

Sami policisté si na nová pouzdra stěžují. Mimo jiné proto, že se z nich zbraně špatně tasí. To může ohrozit i životy policistů. Inspekce ministra vnitra se proto domnívá, že někdo při výběru porušil zákon.

Ředitel Tomin již dříve řekl, že jeho lidé navrhnou obvinění konkrétních podezřelých. Právě Pánková byla podle již zmíněného nejmenovaného policisty tím, kdo měl při přidělování zakázky poslední slovo. O jakou částku kvůli sporné zakázce zchudla státní pokladna, nebyl nikdo ochoten říci.

Pánková nebyla ve středu odpoledne v práci k zastižení, aby se mohla k obvinění vyjádřit. Mluvčí prezidia Blanka Kosinová potvrdila, že podezřelá policistka zůstává ve službě.

"Policejní prezident se chce nejdříve s případem podrobně seznámit a teprve poté rozhodne, jestli ji případně postaví mimo službu," tlumočila Kosinová stanovisko policejního prezidenta Jiřího Koláře.  Řadoví policisté nicméně často končí mimo službu i kvůli méně závažným podezřením.


Video