Náměstek ministra vnitra Michal Moroz.

Náměstek ministra vnitra Michal Moroz. | foto: archiv MF DNES

Náměstkem ministra vnitra Johna se stal „superšpion“ Moroz

  • 39
Když se šéf Věcí veřejných Radek John minulý týden ujímal funkce ministra vnitra, sliboval razantní boj s korupcí. Hned poté si za náměstka vybral podnikatele Michala Moroze, jehož jméno se před čtyřmi lety objevilo v korupční kauze. Po exministru obrany Martinu Bartákovi je Moroz druhým náměstkem s problematickou minulostí.

Moroz, jemuž je právě dnes 30 let, budí rozpaky z více důvodů. Figuruje v agentuře na vymáhání dluhů Debtis Causa, vlastnil bezpečnostní agenturu, zastupoval izraelskou společnost obchodující s technologiemi analýzy hlasu při odposleších, ale také Českou zbrojovku, dodavatele pistolí pro policii.

John Moroze jmenoval i přes kritiku za výběr jiného náměstka - Miroslava Zahálky, který byl v představenstvu bezpečnostní agentury ABL.

Premiér Petr Nečas pokládá Morozovo jmenování za možný střet zájmů. "Určitě budu požadovat vysvětlení," vzkázal v úterý.

John se Moroze zastal, byť výtkám vyhoví tím, že ho nechá prověřit NBÚ. "Jeho zkušenosti ze soukromého sektoru mohou přinést nový a neotřelý pohled," říká.

Domlouval peníze pro Tlustého?

O Michalu Morozovi se v roce 2007 zmínila na policii europoslankyně a bývalá šéfka Evropských demokratů (SNK-ED) Jana Hybášková. Ta do protokolu uvedla, že jejího manžela oslovil člen SNK-ED Michal Moroz a tlumočil mu vzkaz od lidí kolem tehdejšího ministra financí Vlastimila Tlustého.

Za třímilionovou provizi prý Tlustý odblokuje státní příspěvek pro SNK-ED, který ministerstvo nezákonně zadržovalo. "Byly to prostředky pro Tlustého," prohlásila tehdy. Podobně na policii vypovídali i další členové vedení SNK-ED.

MICHAL MOROZ

* náměstek ministra vnitra pro strategie a programové řízení
* figuruje ve firmě na vymáhání dluhů Debtis Causa
* spoluvlastní bezpečnostní agenturu
* zastupuje izraelskou společnost obchodující s technologiemi analýzy hlasu při odposleších
* zastupoval Českou zbrojovku, dodavatele pistolí pro policii

Moroz však popírá, že by podobnou nabídku dostal či tlumočil. A ani policie při vyšetřování na nic nepřišla.

"Na mě se nikdo s žádnou nabídkou od Tlustého neobrátil. Policie to prověřovala - já jsem v té věci vypovídal - a případ odložila," uvedl MF DNES Michal Moroz.

Tlustý pak Hybáškovou rovnou zažaloval. A protože Moroz vypověděl, že o žádném korupčním návrhu neví, soud žalobě vyhověl. Europoslankyně tak musela exministrovi zaplatit 50 tisíc korun za poškození jeho pověsti.

"Už se k tomu dnes nehodlám vyjadřovat," reagovala včera Hybášková na otázky ohledně čtyři roky staré kauzy a zavěsila. Politická strana SNK-ED se po této kauze pomalu vytratila z politické mapy. Mnozí její představitelé přešli do nových stran TOP 09 a VV.

Komu vlastně patří

A právě jedna z těchto dvou stran Moroze navrhla na post náměstka na ministerstvu vnitra. Paradoxní je, že se hádají, která z nich to byla. Premiér a předseda ODS Petr Nečas včera z Budapešti vzkázal, že strany Věci veřejné a TOP 09 si musí vyjasnit, "komu vlastně pan Moroz patří".

Johnův poradce Jiří Reichl nejdříve včera MF DNES tvrdil, že Moroze nominovala TOP 09. "Konkrétně jeden člen politického vedení této strany," prohlašoval Reichl.

TOP 09 to však popřela. A tak Radek John vydal nové prohlášení. "Využívám svého práva ministra jmenovat své náměstky a od této chvíle je Michal Moroz mým nestranickým nominantem."

Johna patrně přiměla ke změně vyjádření silná nevole, která se zvedla v TOP 09 proti Morozově nominaci. A to právě od bývalých členů SNK-ED, nyní v dresu topky, kteří jsou dodnes přesvědčeni, že Moroz skutečně o údajné nabídce od ministra Tlustého věděl.

"Je to otřesné. U nás to vře. Mirek Kalousek se zapřisáhl, že jméno Moroze sice někde padlo, ale žádný náš nominant to není," řekl MF DNES jeden z představitelů TOP 09. Ať už nového náměstka ministra vnitra pro strategii a programové řízení navrhl kdokoliv, jasné je, že John proti jeho jmenování nic neměl. Spíš naopak.

Podnikání a pokuty

"Michal Moroz kvalitně pracoval na ministerstvu za mého předchůdce Martina Peciny. Je odborníkem na bezpečnostní problematiku, zabýval se mimo jiné odhalováním pojišťovacích podvodů, padělaného zboží, korupce a zaměstnanecké kriminality," poslal včera Radek John písemné vyjádření.

Pochybnosti ale vyvolává i Morozovo podnikání. Působil například v agentuře na vymáhání dluhů Debtis Causa, angažuje se v mezinárodní asociaci bezpečnostních agentur ASIS a je šéfem české pobočky detektivní agentury Pinkerton. Zná se velmi dobře s majitelem bezpečnostní agentury ABL Vítem Bártou, který je hlavní postavou Věcí veřejných. Odtud tedy může pramenit jeho silná pozice na ministerstvu.

Pokutu dvacet tisíc korun udělil letos v květnu Úřad pro ochranu osobních údajů Asociaci na ochranu věřitelů ČR, jejímž prezidentem je právě Moroz. Asociace letos v únoru zveřejnila v černé listině na svých webových stránkách osobní údaje zhruba 200 osob.

Kromě Moroze vzbuzuje pochybnosti také avizovaný příchod dalšího náměstka - exministra obrany Martina Bartáka, nominovaného ODS. Ten je přitom spojován s neprůhlednými zakázkami na obraně a John jej před volbami kritizoval i pro údajné spojení s lobbisty. Šéf ODS Petr Nečas však už řekl, že na nominaci Bartáka netrvá a že je to na rozhodnutí ministra Johna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video