Náměstek: Zbraně se musí prodávat

  • 45
Dodávka zbraní do Jemenu, kterou dva dny po teroristických útocích v USA dojednal ministr Jan Kavan, bude podle jeho úřadu natolik zabezpečena, že nezmizí v jiné, ještě problematičtější arabské zemi či u nevládních islámských sil přímo v Jemenu. Někteří experti a politici však mají po zkušenostech s vývozem českých zbraní pochybnosti, že to lze zajistit. "Prodat zbraně jinam, než je určeno, to se dá snadno zařídit," řekl jeden z českých arabistů a připomněl, že mezi arabskými státy panuje velká solidarita.

Letos na jaře zadržely bulharské orgány české zbraně pro gruzínskou armádu na cestě do severoafrické Eritreje. Na dovoz zbraní do této země je přitom uvaleno embargo Rady bezpečnosti OSN i Evropské unie.

Obchod zbrojních firem povoluje ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s resorty zahraničí a obrany. Bývalý ministr vnitra Jan Ruml považuje schvalovací proces pro obchod se zbraněmi za formální a málo důsledný. "Zákon nezaručuje, že se zakázka nedostane do jiných rukou. Celý systém by se měl přehodnotit," řekl Ruml.

Ministr Jan Kavan po čtvrtečním jednání se svým jemenským protějškem Abú Bakrem Abdalláhem Kirbím tvrdil, že ministerstvo obchod zajišťuje tak, že kupující strana musí jménem vlády zajistit, že zbrojní výrobky skončí tam, kde mají. "Náš systém je přísnější než u běžné členské země EU a není nutné ho přehodnocovat," míní Kavanův náměstek Hynek Kmoníček.

Jaká je vizitka Jemenu? Není to důvěryhodný stát

Jemen, jediná republika na Arabském poloostrově, není ve světě obecně považován za příliš důvěryhodný stát. Na druhé straně zdaleka nepatří k těm nejhorším režimům na planetě.

Dosud bývá uváděn na většině seznamů jako stát, na jehož území se cvičí teroristé. Nedávno se v této souvislosti hovořilo o Čečencích. V horských oblastech rozlehlého státu - je velký asi jako Francie - nemá vláda prakticky kontrolu. Právě zde místní kmeny často unášejí cizince - vloni vzbudil celosvětovou pozornost únos polského velvyslance. Motivem únosů však není politika, ale především výkupné.

Letos v lednu v Jemenu arabští teroristé, údajní stoupenci Usámy bin Ládina, spáchali atentát na americký torpédoborec, při němž zahynulo 17 Američanů.
Jemen, jehož jméno znamená "země po pravici", tedy napravo od Mekky, patří k nejchudším státům světa i 11 let po sjednocení. Zemi trápí všeobjímající korupce, slabá ekonomika a četné pohraniční spory se sousedy.

V politické rovině je země kritizována za značný vliv jednoho muže, prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, který v Jemenu vládne už 22 let, a jeho strany, jež nenechává příliš prostoru opozici.

I když Kirbí v Praze útok na USA odsoudil, měla být podle některých kritických hlasů jeho návštěva vzhledem k událostem zrušena. "Překvapilo mě, že ta schůzka proběhla, Senát ji odvolal," řekl senátor Ruml. Také bezpečnostní expert Ivan Gabal se domnívá, že se neměla uskutečnit.

"Celkově se mi zdá to načasování jako špatně a nediplomaticky zvolené. Všichni jsme viděli, jaká rizika jsou obsažena v dodávkách do rizikových zemí," řekl.

Podle Kmoníčka však nebyl důvod pro její odvolání. Argumentuje tím, že Kirbí navštívil též Německo, kde jednal s ministrem zahraničí Joschkou Fischerem.

"Naše jednání se z devadesáti procent týkalo politické situace. O ekonomiku šlo při zakázce za 120 milionů dolarů na výstavbu cementárny v Jemenu, o kterou se ucházejí dvě české firmy," řekl Kmoníček.

Jiní představitelé ministerstva zahraničí však připustili, že Kavanovo jednání o zbraních pro islámský Jemen krátce po americké tragédii bylo přinejmenším nediplomatické.

Loni bylo v Jemenu při teroristickém útoku zabito téměř dvacet amerických vojenských námořníků. Washington tehdy označil za pravděpodobného viníka podobně jako po úterním masakru v USA - islámského teroristu Usáma bin Ládina. Jemen však Američanům při hledání viníka odmítl vyžádanou pomoc.

Kmoníček považuje obchod se zeměmi jako Jemen za velice důležitý. "Jinak je uzavřeme do izolace. Když chcete mít dobré politické kontakty, musíte mít ve většině těchto zemí dobré obchodní vztahy. A když jejich součástí není, byť omezený obchod se zbraněmi, nejste pro ně důležití," řekl Kmoníček.

Vláda umožňuje export zbraní do různých zemí, které sužují ozbrojené konflikty, například do Alžírska nebo na Srí Lanku. Letos po letech zmrazení vztahů navštívili zástupci českého zbrojařského průmyslu další bojující zemi - Angolu, a už tam opět vyvážejí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video